Terapia dla par- na czym polega i kiedy się na nią zdecydować?

Terapia dla par jest dobrym rozwiązaniem, jeśli samodzielnie nie radzicie sobie z rozwiązywaniem problemów w związku, a między wami pojawił się kryzys. Dowiedz się, na czym polega terapia i kiedy warto się na nią zdecydować. Sprawdź, czy terapia jest skuteczna, a w jakich sytuacjach nie pomoże.

Na czym polega terapia dla par?

Terapia dla par jest jednym ze sposobów na uratowanie związku. Korzystają z niej pary, które samodzielnie nie potrafią poradzić sobie z narastającymi w relacji problemami, spowodowanymi częstymi kłótniami, trudnościami komunikacyjnymi, kryzysem, zdradą, czy problemami z wychowaniem dzieci.

Kiedy skorzystać z terapii par?

Z terapii dla par warto skorzystać, gdy mimo samodzielnych starań nie udaje się zażegnać kryzysu w związku. Gdy w relacji wciąż powtarzają się te same problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

Jak wygląda terapia?

Terapia polega na wspólnych spotkaniach partnerów z terapeutą. Terapeuta w czasie spotkań poznaje aktualną sytuację w związku, a także wzajemne oczekiwania obojga partnerów. Potem określane są cele terapii.

Wspólnie z terapeutą, partnerzy zastanawiają się nad przyczynami poznają techniki przydatne do samodzielnej pracy nad związkiem w gabinecie oraz poza nim.

Średnio terapia trwa kilka miesięcy (około 6-12), spotkania mogą odbywać się raz w tygodniu, a czas sesji może wynosić od 50 do 80 minut. W tym czasie partnerzy mają możliwość wypracowania rozwiązania, które zadowoli obie strony. Może to być poradzenie sobie z trudnościami i zbliżenie się do siebie lub podjęcie decyzji o zakończeniu relacji i przygotowanie się do rozstania.

Ile to kosztuje?

Terapia dla par nie jest finansowana przez NFZ. NFZ finansuje terapię rodzinną, ale nie małżeńską. Koszt prywatnej psychoterapii par będzie zależał od liczby wizyt. Cena jednego spotkania zależy od gabinetu i może się wahać od 150 do 250 zł.

Czy terapia dla par jest skuteczna?

Badania psychologiczne potwierdzają, że efektywność psychoterapii małżeńskiej jest wysoka, waha się od 60% do 80%. Zależy od kilku czynników: motywacji wewnętrznej partnerów, rodzaju psychoterapii, a także typu problemów występujących w związku. Uznawana jest za skuteczną formę pomocy, która może przynieść wiele korzyści dla obojga partnerów.

Kiedy terapia dla par nie ma sensu?

Istnieją jednak sytuacje, w których dalsza walka o związek nie ma sensu. Na pewno nie warto trwać w relacji, w której pojawia się przemoc, zarówno psychiczna, ekonomiczna, jak i fizyczna. Jeśli w spory między partnerami wciągane są dzieci, dochodzi do agresywnych zachowań, upokarzania, czy pozbawiania godności albo wolności osobistej. W takiej sytuacji najprawdopodobniej nie ma już czego ratować.

DZ

Udostępnij: