Jak odbudować szacunek w związku?

Szacunek w relacji to odzwierciedlenie wzajemnego traktowania się przez partnerów. To fundament, bez którego nie sposób tworzyć udanego i szczęśliwego związku. Czasem jednak dopuszczamy się zachowań, które wyrażają jego brak…. Dowiedz się jak odbudować szacunek, jeśli został nadszarpnięty w relacji.

Szacunek to fundament udanej relacji

Szacunek to jeden z najważniejszych fundamentów miłosnej relacji.. bez niego nie sposób tworzyć udanego, trwałego i szczęśliwego związku. To traktowanie kogoś tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Liczenie się z drugą osobą, akceptowanie jej wartości, poglądów i zachowania. Okazywanie zrozumienia, uwagi i wyrozumiałości.

Zdarza się, że w relacji dopuszczamy się zachowań, które wyrażają jego brak i mogą być bardzo szkodliwe. Dowiedz się, jak odbudować szacunek, jeśli został nadszarpnięty.

Jak odbudować szacunek w związku?

Gdy padło wiele bolesnych sów, miało miejsce wiele krzywdzących wydarzeń, to odzyskanie szacunku drugiej osoby może być bardzo trudne... Mimo wszystko, jeśli chcecie żeby Wasza relacja przetrwałą, postarajcie się to zrobić.

Zawieszenie broni

Od tego powinniście zacząć, jeśli chcecie odbudować swoje relacje. Przestańcie skupiać się na złych rzeczach, wadach i niedoskonałościach partnera. Przekierujcie uwagę na to co między wami dobre. Zbudowanie motywacji i chęci do podjęcia dialogu jest niezbędne.

Odpowiednie komunikaty

Przede wszystkim mów o sobie, swoich emocjach i potrzebach, a nie o adresacie. Np. „Jest mi przykro. Jestem zła. Czuje się rozdrażniona”. Nie mów: „Jesteś beznadziejny. Nie słuchasz mnie. Masz mnie gdzieś”.

Nie stosuj sformułowań „zawsze”, „nigdy”, „ciągle”.  To zbyt duże uogólnienia, które tak naprawdę nie wnosi niczego konkretnego. Są także łatwe do obalenia. Zamiast tego mów o konkretnym zdarzeniu, np. „dziś rano”, „po tym jak”.

Panowanie nad emocjami

Panuj nad swoimi emocjami. W sytuacjach konfliktowych postaraj się trzymać nerwy na wodzy, nie krzycz i nie urządzaj awantur. Postaraj się mówić spokojnie i konkretnie. Jeśli nie możesz zapanować nad łzami lub gniewem, poczekaj i ochłoń. Rozmowę podejmij, gdy emocje już opadną.

Unieważnianie partnera

Unieważnianie polega na tym, że nie uznajemy uczuć, które towarzyszą drugiej osobie. Unikaj tego, nie podważaj emocji drugiej osoby. Każdy ma prawo do własnych przeżyć, a także własnego stanowiska. Nawet jeśli się nie zgadzasz z rozmówcą, nie przerywaj, nie wtrącaj, pozwól mu dokończyć i wysłuchaj, nawet jeśli masz odmienne zdanie.

Pielęgnowanie krzywd

Nie czekaj na najlepszą okazję, aby wypomnieć wszystkie żale i urazy naraz. Nie zbieraj haków na drugą osobę, wszystkie problemy staraj się rozwiązywać od razu. Jeśli będziesz pielęgnować w sobie żal i urazy, te urosną do nieproporcjonalnych rozmiarów.

Nie wypominaj błędów po latach. Nawet jeśli Twój partner Cię uraził, zranił lub nadszarpnął Twoje zaufanie, duszenie w sobie żalu na pewno nie pomoże. Postaraj się wybaczyć i nie rozpamiętywać przeszłości.

DZ

Udostępnij: