Najbardziej niebezpieczne związki, które nie wiążą się z przemocą fizyczną

Początki relacji bywają magiczne, cudowne. Wręcz oszałamiające. Do tego stopnia, że ignorujemy sygnały mówiące o tym, że brniemy w coś złego. Kiedy miłość staje się niebezpieczna, najważniejsza jest tego świadomość. Nie wolno czekać i ignorować zagrożenia, ponieważ później może być na ucieczkę za późno. Poniżej zestawienie najniebezpieczniejszych rodzajów relacji.

Związek przepełniony przemocą emocjonalną

Jeden z najczęstszych związków, w których druga osoba jest szkodliwa. Dotyczy subiektywnych odczuć i emocji, dlatego jest trudny do zdefiniowania. Jeśli czujesz się gorsza, winna, słaba, obarczona odpowiedzialnością, to masz do czynienia z przemocą emocjonalną.

Związek obsesyjny

To typ relacji, w którym uzależnienie od partnera (fizyczne i emocjonalne) jest tak silne, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie bez niego. Obsesyjne myślenie o drugiej osobie potrafi wykluczać z życia społecznego, prowadzić do pogorszenia relacji z bliskimi i zaniedbywania obowiązków. Taka relacja wymaga terapii.

Związek psychopatyczny

Psychopaci to ludzie przebiegli, potrafiący manipulować i osiągający swoje cele bez względu na cenę. Brzmi znajomo w kontekście partnera? Pamiętaj, że takie związki są szczególnie niebezpieczne i powodują poważne problemy psychiczne.

Związki manipulacyjne

Manipulator dąży do osiągnięcia swoich celów, a są to najczęściej: odcięcie Ciebie od bliskich, skupienie tylko na Waszej relacji, podejmowanie decyzji wygodnych dla niego a nie Ciebie, a także utrzymywanie w świadomości, że jesteś odpowiedzialna za wszystkie błędy.

"My przeciw całemu światu"

To związki niedopuszczające do siebie innych osób, bliskich, uznających tylko partnera i odchodzące od osób, które były najważniejsze przed poznaniem partnera. Związek, w którym rzekomo przestajemy potrzebować innych, zamykamy się przed nimi ceniąc tylko partnera, jest bardzo toksyczny. Potrzebujemy przyjaciół i rodziny. Nie można zamykać się przed całym światem.

Związek z przemocą materialną (ekonomiczną)

Każda relacja, w której jedna strona nieustannie pożycza, dostaje, prosi o pieniądze, a druga osoba staje się wręcz sponsorem, jest związkiem z przemocą materialną w tle. Przemoc ekonomiczna jest również wtedy, kiedy sprawca chce uzależnić od siebie drugą osobę finansowo. Objawia się to zakazywaniem pracy, a także brakiem zaufania (żądanie paragonów itp.). Taki związek prowadzi do utraty poczucia własnej wartości.

NB

Udostępnij: