10 znaków, że jesteś samolubem w związku

Będąc w związku popełniamy wiele błędów. Niektóre są mniej poważne i nieznaczące, inne potrafią nieco pogorszyć nasz obraz w oczach drugiej osoby. Warto dbać nawet o takie rzeczy, które same w sobie nie powinny doprowadzić do rozpadu relacji, jednak w połączeniu z innymi wadami mogą oddalić od partnera. Zwłaszcza łatwo jest przybierać przykre dla drugiej osoby zachowania, kiedy ona jest uległa i się nie buntuje. Jakie są wyraźne znaki, że jesteś związkowym samolubem?

1. Nie liczysz się z partnerem

Będąc na zakupach kupujecie to, co Ty chcesz, a wychodząc do znajomych to Ty wybierasz datę? Jeśli sam podejmujesz decyzje, zarówno ważne jak i mniej znaczące oznacza to, że jesteś samolubny. Nie ignoruj zdania swojego partnera.

2. Rzadko myślisz o szczęściu i zadowoleniu partnera

Szczęście partnerów powinno być naszym priorytetem. Zarówno partnerów, jak i nasze. Przesadzanie ani w jedną, ani w drugą stronę nie jest dobre, dlatego postaraj się o zdrowy kompromis w dbaniu o swoje i partnera potrzeby i zadowolenie.

3. Bierzesz dużo, dajesz mało

Aby związek się rozwijał i trwał, niezbędne jest znalezienie równowagi, dzięki której żadne z Was nie czuje się wykorzystywane. Branie tylko przez jedną osobę, podczas gdy druga nic nie otrzyma w zamian prędzej czy później doprowadzi do rozstania.

4. Nie jesteś elastyczny

Bycie elastycznym jest w związku niezbędne, szczególnie mieszkając razem. Trzeba się dostosować do planu pracy drugiej osoby, wyjść czy zajęć. Planować wspólne zakupy czy spacer wtedy, kiedy będzie to odpowiadało obu stronom. Nie da się stworzyć dobrej i długotrwałej relacji bez elastyczności.

5. Zawsze stawiasz swoje potrzeby ponad potrzebami partnera

I znowu - pamiętajmy o dbaniu nie tylko o swoje potrzeby. Są one ważne, dokładnie tak samo jak są ważne potrzeby partnera. Nie czekaj na awantury i upominanie się "o swoje" przez partnera. Część ludzi jest nieśmiała w relacji na gruncie swoich potrzeb, co nie oznacza, że nie widzą ich zaniedbywania.

6. Tylko Ty masz dobre pomysły

Jeśli w ciągu ostatnich kilku razy, kiedy mieliście podjąć decyzję czy zdecydować się na jedną z opcji wybraliście to, co było Twoim pomysłem, zastanów się. Nieustanna rezygnacja ze swoich pomysłów zaprowadzi partnera do bycia nieszczęśliwym.

7. Nie bierzesz na siebie odpowiedzialności

Jeśli coś się nie powiodło ze wspólnej winy i dobrze o tym wiesz, nie próbuj spychać odpowiedzialności na drugą osobę. To domena osób samolubnych by nigdy nie potrafić się przyznać do błędu, uznać siebie za winnego. Obwinianie partnera o wszystko widzi nie tylko on sam, ale również wszyscy wokół.

8. Oczekujesz zmiany

Zmiana w wyglądzie, zmiana zachowania. Próba zmiany partnera tak, by Tobie odpowiadał nigdy nie kończy się źle. Prowadzi do kłótni, a nawet jeśli się wprowadzenie "poprawek" uda, to druga osoba nie zapomni o tym, że nie jest sobą. Robiąc coś wbrew sobie, tylko dla drugiej osoby nigdy nie może skończyć się dobrze, bo dopasowanie partnerów jest pozorne i nieprawdziwe.

NB

Udostępnij: