Syndrom Houdiniego- czyli brak gotowości na związek

Harry Houdini, to jeden z najsłynniejszych iluzjonistów wszech czasów i najbardziej znany specjalista od ucieczek. Od jego nazwiska pochodzi także syndrom Houdiniego, czyli brak gotowości do emocjonalnej bliskości i zaangażowania. Dowiedz się, czym to się objawia i jak rozpoznać osobę dotkniętą tym syndromem

  Czym jest syndrom Houdiniego?

  Dla osoby dotkniętej tym syndromem, kajdanami jest bliska relacja z drugim człowiekiem. Taka osoba czuje obawę przed emocjonalną bliskością i zaangażowaniem w poważny związek. Nie jest na to gotowa, więc gdy tylko pojawia się przywiązanie, reaguje natychmiastową ucieczką i zerwaniem wszelkich kontaktów. Przez swoją tendencję do uciekania, osoba dotknięta syndromem Houdiniego, nie jest w stanie nawiązać dłuższej i bliższej relacji.

  Jak wyglądają związki takiej osoby?

  Na początku relacji wszystko wygląda tak, jak powinno. Pojawia się zauroczenie i silna fascynacja drugą osobą. Uczucia rozkwitają, wydaje się, że związek rozwija się bardzo intensywnie i w pożądanym kierunku.

  Niestety następnie, zamiast rozwoju zaangażowania i głębszych uczuć, pojawiają się wątpliwości i lęk. Te uczucie stają się coraz silniejsze i uniemożliwiają kontynuowanie relacji. Sprawiają, że osoba dotknięta tym syndromem nie jest pewna tego co czuje, ma wrażenie, że traci wolność i się dusi, więc coraz bardziej się oddala.

  Gdy ten etap osiąga punkt kulminacyjny, dochodzi do ucieczki i zerwania wszelkich kontaktów.

  Jak rozpoznać osobę dotkniętą syndromem Houdiniego?

  • Taka osoba nie potrafi emocjonalnie i psychicznie dorosnąć, pomimo osiągnięcia odpowiedniego wieku.
  • Jest oderwana od rzeczywistości. To sprawia, że nie potrafi sobie radzić z codziennymi zadaniami i przyziemnymi sprawami.
  • Ucieka od odpowiedzialności, ignoruje swoje zobowiązania i otaczającą ją rzeczywistość. Wie, że nawet jeśli zawiedzie i czegoś nie zrobi, zawsze znajdzie się ktoś, kto mu pomoże i zrobi to za nią.
  • Nie umie przyznać się do popełnionego błędu, nie bierze odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Zawsze szuka dla siebie usprawiedliwienia i zrzuca winę na innych.
  • Nie potrafi wyrażać swoich uczuć i emocji. Ma trudności z zauważaniem uczuć innych. Jest skupiona na sobie tak bardzo, że nie zauważa potrzeb i pragnień innych.
  • Wciąż tylko bierze i oczekuje coraz więcej, nie dając nic od siebie. W związkach jakie tworzy nie ma równowagi pomiędzy braniem i dawaniem.
  • Oczekuje od partnera ciągłego wsparcia i pomocy. Staje się zależna, czasem z premedytacją może to wykorzystywać i manipulować drugą osobą dla osiągnięcia własnych korzyści.
  • Taka osoba może być niezdolna do budowania trwałych i stabilnych związków.

  DZ

  Udostępnij: