Mieszkanie z teściami- wady i zalety

Wiele par, zwłaszcza na początku swej wspólnej drogi, mieszka pod jednym dachem z rodzicami jednej lub drugiej strony. Poznaj wady i zalety mieszkania z teściami. Dowiedz się, czy wspólne mieszkanie może się udać.

    Mieszkanie z teściami- to może rodzić wiele spięć…

    Relacje z rodzicami partnera bywają różne. Niestety nie zawsze układają się najlepiej. Do wielu spięć i konfliktów na tym polu, może dochodzić zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy z nimi pod jednym dachem.

    Zdarza się, że teściowie wtrącają się w związek. Wypytują jak układa się w małżeństwie, sprawach intymnych, finansach i wychowywaniu dzieci.

    Udzielają rad, pouczają i krytykują, na dodatek wszystko wiedzą lepiej. Przy tym uparcie trzymają się swoich przyzwyczajeń, twierdząc, że kiedyś coś robiło się inaczej. Nie chcą zaakceptować zmian i dostosować się do aktualnych czasów.

    Teściowie często wtrącają się w wychowywanie dzieci lub zachowują się tak, jakby lepiej znali i rozumieli ich potrzeby. Zdarza się, że oceniają i krytykują metody wychowawcze rodziców.

    Czasem chcą rządzić i dominować nie tylko nad swoim dzieckiem ale też nad synową lub zięciem. Jeśli ktoś nie chce się dostosować obrażają się, mają pretensje i uwagi. To może być źródłem frustracji i wielu nieporozumień.

    Jak żyć z teściami pod jednym dachem?

    Zbudowanie poprawnych relacji z teściami może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy mieszka się pod jednym dachem.

    Jednak obie strony powinny się starać, aby te stosunki pozostawały poprawne. Młode pary wprowadzające się do teściów, powinny dostosować się do panujących w ich domu obyczajów i zasad. Przywyknąć do tego, że często ich zachowanie wynika z dobrej woli i chęci pomocy, a nie złośliwości. Przy okazji należy umieć postawić granicę i zachować asertywność.

    Natomiast teściowie, zgadzając się przyjąć młodą parę pod swój dach, powinni jej stworzyć takie warunki, żeby wszyscy czuli się dobrze i komfortowo. Unikać nadmiernego wtrącania się, krytykowania, oceniania czy narzucania swojej woli.

    Taka sytuacja może przynieść wiele korzyści

    Obie strony mogą mieć ze wspólnego mieszkania wiele korzyści i satysfakcji. Dla młodej pary to duża pomoc finansowa, czy w opiece nad dziećmi. Z kolei dla teściów to wsparcie w domowych obowiązkach, zakupach, czy opłatach. Jednak to przede wszystkim świetna okazja do nawiązania ciepłych więzi z synową (zięciem) i wnukami. Także zacieśnienia kontaktów i umocnienia rodziny.

    DZ

    Udostępnij: