Kłótnie zdarzają się w każdym związku, nawet najlepszym i najlepiej dobranym parom. To zupełnie naturalne, że macie odmienne zdania, poglądy i podejście do pewnych spraw. Jednak niektórych rzeczy nie wolno robić po kłótni z partnerem. Dowiedz się, czego unikać!

Tych rzeczy lepiej nie rób po kłótni z partnerem!

Niekontrolowanie emocji i zachowania

Gwałtowne kłótnie często kończą wyzwiskami i krzywdzącymi słowami. Zamiast obrażać i krzyczeć na partnera, powiedz mu szczerze, ale spokojnie, co tak naprawdę czujesz. Staraj się kontrolować swoje emocje i zachowanie. Jeśli biorą nad Tobą gorę, ochłoń i wróć do tematu, gdy już się uspokoisz.

Niewyrażanie swoich potrzeb

Często mamy problem z otwartym wyrażeniem swoich oczekiwań i potrzeb. Wydaje nam się, że znamy się tak dobrze, że potrafimy czytać sobie w myślach i dogadywać swoje intencje. Gdy partner nie domyśla się, czego od niego chcemy, pojawia się w nas złość, frustracja i dalsze pretensje.

Wypominanie

To druga strona medalu. Jeśli wciąż będziesz pielęgnować w sobie żal, rozpamiętywać przeszłość i dawne urazy, nigdy nie będziesz w stanie tak naprawdę pogodzić się z partnerem. Pod kłótni nie wypominaj partnerowi wszystkich żali, jakie do niego masz.

Obwinianie

Gdy w gniewie i złości zaczynamy obwiniać o wszystko partnera, to znak, że między Wami nie dzieje się dobrze. Nie zrzucaj całej odpowiedzialności na drugą osobę. Jeśli i tak jesteś przekonana o swojej racji i winie partnera, to dalsza rozmowa nie ma sensu. Przecież i tak nie dajesz mu możliwości wytłumaczenia się i wyjaśnienia swojego zachowania.

Zamiatanie problemów pod dywan

Ignorowanie, że to, co zapoczątkowało kłótnię już nie istnieje, to najgorsze rozwiązanie. Zamiatanie problemów pod dywan, nie jest dobrym pomysłem. Nie pozwólcie, aby zalegały między wami niewyjaśnione sprawy i dawne urazy. W związku trzeba ze sobą rozmawiać, nawet jeśli czasem doprowadzi to do kłótni.

Ciche dni

Często po kłótni lub zamiast niej stosujemy tzw. ciche dni. Są one sposobem na ukaranie drugiej osoby, osiągnięcie swoich celów i doprowadzenie do wygranej w konflikcie. Takie zachowanie jest rodzajem biernej agresji, ma na celu świadome manipulowanie oraz chęć zranienia i sprawienia bólu drugiej osobie. Zamiast szczerze porozmawiać, druga osoba utrzymuje dystans, odsuwa się i całkowicie Cię ignoruje. Taka sytuacja jest męcząca dla obu stron i na pewno nie doprowadzi do rozwiązania problemu.

Brak umiejętności przepraszania

Przepraszanie jest trudną sztuką, wymaga od nas od nas umiejętności przyznania się do błędu, wyrażenia skruchy i proszenia o wybaczenie. Ważna jest świadomość tego, co zrobiliśmy, przyznanie, że było to złe, zadeklarowanie chęci popraw. Jeśli żałujemy tego, co zrobiliśmy, zraniliśmy lub skrzywdziliśmy partnera, powinniśmy go przeprosić.

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img