Jak odbudować zaufanie w związku?

Raz zawiedzione ciężko odbudować. Daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Oznacza wzajemne rozumienie się, świadomość swoich potrzeb i oczekiwań i pełną akceptację. Dzięki niemu można stworzyć relację opartą na trwałych fundamentach. Odpowiadamy, dlaczego zaufanie jest najważniejsze w związku i co zrobić, gdy zostało nadszarpnięte.

Na czym polega zaufanie w relacji?

Szczerość, uczciwość, lojalność i wierność to wymiary, które tworzą zaufanie. W związku jest jednym z najważniejszych fundamentów, na których zbudowana jest relacja między dwojgiem ludzi. Daje poczucie bezpieczeństwa obu partnerom, oznacza wzajemne rozumienie swoich oczekiwań i potrzeb.

Jak odbudować zaufanie w związku?

Raz nadszarpnięte zaufanie, bardzo ciężko jest odbudować. Wymaga to wiele pracy i starań ze strony obojga partnerów. Podpowiadamy, jak odbudować zaufanie i sprawić, że relacje się wzmocnią:

  • Na początku należy zastanowić się, dlaczego w ogóle doszło do utraty zaufania w związku. Zazwyczaj odkrywając tego powody, odkrywa się jednocześnie ukryte głęboko problemy, na które dotychczas nie zwracaliśmy uwagi.
  • Trzeba zastanowić się, jakie okoliczności wpłynęły na nasze zachowanie, co dokładnie zabolało naszego partnera i co sprawiło, że zaufanie zostało naruszone.
  • Najważniejsze jest przyznanie się do błędu i szczere przeproszenie drugiej osoby.
  • Należy uzbroić się w cierpliwość: stracić zaufanie jest bardzo łatwo, ale odzyskać je, już znacznie trudniej. Warto pamiętać, że może zająć trochę czasu, zanim partner ponownie zaufa.
  • Warto pamiętać, że w związku zawsze trzeba stawiać na szczerość, otwarcie się komunikować, unikać niedopowiedzeń i kłamstw.
  • A przede wszystkim należy wyciągnąć wnioski z popełnionego błędu i robić wszystko, żeby nie powtórzyć go w przyszłości.


To może zniszczyć relację…

Niestety po utracie zaufania, związek może się zmienić. To bardzo trudny etap, a wiele par nie jest w stanie go przejść. Osoba, która się zawiodła, traktuje drugą z większym dystansem i rezerwą. Czeka na kolejny cios i ciężko jej znów się otworzyć. Boi się, że kolejny raz zostanie zraniona. Pojawia się u niej podejrzliwość, nieufność i ciągłe myślenie o tym, że partner ma złe intencje i chce ją skrzywdzić. Czasem nie sposób się wyrwać z tego błędnego koła… a relacja się rozpada.

 

Udostępnij: