Całkowita szczerość, mówienie sobie absolutnie wszystkiego to dla niektórych podstawa związku. Szczerość bez wątpienia pozwala na postępowanie zgodnie z sumieniem i własnymi wartościami. Jednak szczerość nie zawsze jest łatwa, a mówienie wszystkiego bywa bolesne – zarówno dla nas, jak i dla drugiej osoby. Czy da się być szczerym, jednocześnie nie krzywdząc drugiej osoby?
Czym właściwie jest szczerość?
Szczerość możemy określić jako bycie prawdziwym, autentycznym, prawdomównym. Szczerość to również mówienie tego, co myślimy i czujemy. Spójność między naszymi myślami, a działaniami. Szczere osoby są godne zaufania, skore do nawiązywania relacji i wiarygodne. Przeciwieństwem szczerości jest kłamstwo i dwulicowość.
Szczerość jest cechą, którą inni bardzo w nas cenią. Pozwala ona również na utrzymanie własnego zdrowia psychicznego przy jednoczesnym wyrażaniu swoich emocji i przekonań.
Szczerość a grzeczność
Czasami mówienie prawdy bywa bolesne dla obu stron. Ani nam nie jest miło, ani drugiej osobie przyjemnie. Jednak nie powinniśmy unikać mówienia prawdy w obawie przed czyjąś reakcją czy skrzywdzeniem – najważniejsze, by zrobić to z wyczuciem, najlepiej delikatnie. Mówienie prawdy jest potrzebne, ponieważ może pomóc drugiej osobie i rzucić nowe światło na sprawę.
Co bardzo istotne, nie powinniśmy mylić szczerości z chamstwem lub brakiem wyczucia.
Granice szczerości w związku
Granice szczerości powinna ustalić każda para z uwzględnieniem swoich oczekiwań i sytuacji. Nie każdy chce znać burzliwą przeszłość partnera, inny natomiast chce wiedzieć o drugiej osobie wszystko. Musimy razem ustalić, o czym chcemy rozmawiać, co jest ważne, a jakich tematów zwyczajnie nie chcemy poruszać.
Szczerość w związku musi się opierać na wzajemnym zrozumieniu i akceptacji. Nie powinna przybierać formy złośliwości, chęci dogryzienia partnerowi. A to się niestety zdarza, znając słabości i kompleksy drugiej osoby. Wyrażając siebie i swoje uczucia, musimy pamiętać o partnerze, jego wrażliwości i odczuciach, które zazwyczaj możemy przewidzieć. Chcąc być równie dobrze traktowanym, pamiętajmy o szacunku, wyczuciu i empatii. Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się cierpienie lub krzywda drugiego człowieka.