Chociaż wydawać by się mogło, że choroba wdowia dotykać może wyłącznie wdów, tak nie jest. Na Zespół Kehrera chorować mogą nie tylko kobiety samotne, ale także te które żyją w związkach i mimo iż odczuwają napięcie seksualne, nie współżycia.

Czym jest choroba wdowia (zespół Kelhera)?

O tym zaburzeniu seksualnym  mówi się jeszcze stosunkowo nie wiele. Zespół Kelhera potocznie znany jako choroba wdowia dotyka wyłącznie kobiety, kore przez dłuższy czas nie są zaspokajane seksualne z różnych przyczyn. Co więcej, nieleczone schorzenie poza brakiem orgazmu może wywołać szereg bolesnych objawów.

Choroba wdowia dotyka kobiet w róóżnym wieku, jednak najczęściej młodych i nie mających partnera, które rozpoczynają życie seksualne. Nie znaczy to, że nie dotyka także kobiet dojrzałych. Dolegliwość, jak sama nazwa mówi, dotyka także wdów, które odczuwają utratę partnera seksualnego.

Najczęstsze przyczyny wystąpienia choroby wdowiej.

- temperament seksualny kobiety jest wyższy od temperamentu seksualnego jej partnera

- brak współżycia z partnerem spowodowany np. rozłąką

- brak zaspokojenia seksualnego z powodu zaburzeń seksualnych partnera, najczęściej zaliczają się do nich problemy ze wzwodem czy przedwczesny wytrysk

- brak orgazmu podczas stosunków, co skutkuje nierozładowanym napięciem seksualnym

- brak współczucia z powodów problemów emocjonalnych

- brak rozmów z parterem o swoich potrzebach seksualnych

- celowe unikanie współżycia spowodowane kompleksami

Objawy choroby wdowiej

Symptomy choroby wdowiej mają dwie fazy. W pierwszej kobieta odczuwa doleglowości przypominające zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli. nadmierne pobudzenie psychoruchowego, rozdrażnienie czy złe samopoczucie.

W kolejnej fazie dochodzi pięciu bolesnych dolegliwości somatycznych, stąd też kolejna nazwa tego schorzenia „choroba pięciu objawów”:

  • bóle podbrzusza oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej, objawy te są niecharakterystyczne – kojarzą się raczej ze zwyrodnieniem stawów kręgosłupa czy dolegliwościami przewodu pokarmowego;
  • żylaki naczyń miednicy małej, tj. żylaki sromu (warg sromowych), ud i podudzi, często także żylaki w kanale odbytu;
  • świąd i swędzenie pochwy oraz sromu, upławy o różnej konsystencji czy zabarwieniu;
  • obrzęk i zgrubienie macicy, zaburzenia miesiączkowania, dodatkowo zanika wydzielina szyjkowa, czyli tzw. śluz szyjkowy, okolice miednicy małej stają się bardzo wrażliwe.
Sex couple photo created by fxquadro - www.freepik.com
Udostępnij:

Sklep