Najtrudniejszy pierwszy rok małżeństwa, a może kryzys nadchodzi po siedmiu latach od ślubu? Naukowcy postanowili to sprawdzić! Odpowiadamy, kiedy ryzyko rozwodu jest najwyższe.

Jak długo trwa przeciętne małżeństwo?

Gdy przed ołtarzem przysięgamy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, nie spodziewamy się tego, że życie może napisać zupełnie inny scenariusz. Małżeństwa się rozpadają niezależnie od długości stażu, rozwodzą się zarówno młode osoby, niemal od razu po  ślubie, jak i te w średnim wieku, po 20 latach spędzonych razem. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje wskaźnik rozwodów według stażu małżeńskiego. Odpowiadamy, kiedy ryzyko rozwodu jest najwyższe!

Rozwód- w którym roku małżeństwa jest najwyższe ryzyko?

Najtrudniejszy pierwszy rok małżeństwa, a może kryzys nadchodzi po siedmiu latach od ślubu? Dowiedz się, kiedy ryzyko rozwodu jest najwyższe:

 1-2 rok

Jak się okazuje, ryzyko rozwodu w pierwszym roku po ślubie jest wysokie. Miesiąc miodowy szybko się kończy, a małżonkowie muszą zmierzyć się z szarą rzeczywistością. Część par dopiero po ślubie mieszka ze sobą po raz pierwszy. Wówczas na jaw wychodzą różne cechy i nawyki, których wcześniej nie dostrzegali, a teraz zaczynają im przeszkadzać.

3-4 rok

Między trzecim a czwartym rokiem małżeństwa ryzyko rozwodu jest średnie. W tym czasie zazwyczaj pojawiają się dzieci, które zwiększają stabilność relacji i więź między małżonkami. Jednak jakość małżeństwa stopniowo zaczyna spadać po czterech latach od ślubu…

5- 8 rok

Od piątego do ósmego roku małżeństwa ryzyko rozwodu ponownie rośnie. Naukowcy udowodnili, że w siódmym roku dochodzi do pierwszego poważnego kryzysu, z którym wiele par może sobie nie poradzić. W tym czasie partnerzy zaczynają się coraz częściej kłócić, nawyki drugiej połówki, coraz bardziej zaczynają im przeszkadzać. Partnerzy mają dla siebie coraz mniej czasu, oddalają się od siebie niepostrzeżenie, a do relacji wkrada się rutyna i nuda.

9-15 rok

Pary, które mają za sobą co najmniej 10 lat małżeństwa z każdym kolejnym rokiem doświadczają niższego ryzyka rozwodu. Być może wynika to z tego, że są ze sobą bardzo mocno emocjonalnie związani, wiele ich łączy, a rozstanie byłoby dla nich szczególnie bolesne.

16-20 rok

W tych latach ryzyko rozwodu znów wzrasta. To może być związane z wyprowadzką dorastających dzieci z domu, kryzysem wieku średniego, czy uświadomieniem sobie, że w relacji od dawna nie ma miłości, a pozostało wyłącznie przyzwyczajenie…

Udostępnij:

Sklep