9 czynników, które wpływają na długotrwałość związku!

Co zrobić, żeby związek był szczęśliwy i co najważniejsze przetrwał próbę czasu? Naukowcy postanowili sprawdzić, co wypływa na to, że niektóre związki są długotrwałe, podczas gdy inne rozpadają się bardzo szybko. Oto najważniejsze rzeczy, które pomogą zbudować stabilny związek na lata!

Dlaczego niektóre związki są długotrwałe, a inne nie?

Naukowcy od lat poszukują odpowiedzi na pytanie, co czyni związek długotrwałym. Zastanawiają się, dlaczego niektóre relacje są szczęśliwe i potrafią przetrwać próbę czasu, a inne rozpadają się zaledwie po kilku miesiącach, czy latach.

Badania przeprowadzone przez Daniela O'Leary, Biancę Acevedo i Arthura Arona w 2012 roku, pozwoliły odkryć, jakie związki mają największą szansę na przetrwanie próby czasu.

W badaniu wzięły udział pary, których staż związku wynosił 10 lat i dłużej. 40% ankietowanych, którzy byli ze sobą powyżej dekady, stwierdziło, że są „bardzo zakochani”. To nie wszystko, ponieważ partnerzy, którzy byli razem od 30 lat lub dłużej, także określali swoje małżeństwa wysoko na skali! Przy tym 40% kobiet i 35% mężczyzn odpowiadało, że mimo upływu lat są bardzo zakochani.

9 ważnych rzeczy, które czynią związek długotrwałym!

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Social Psychological and Personality Science”, wskazują, że o dziwo, wielu ludzi nadal jest zakochanych po 10 latach małżeństwa. Naukowcom udało się określić, jakie cechy partnera są najważniejsze i pozwalają uczynić związek szczęśliwym i długotrwałym.

Pozytywne myślenie o partnerze

Skupianie się na zaletach i mocnych stronach partnera, zamiast na jego wadach i niedoskonałościach jest cechą, często wskazywaną przez badanych. Ankietowani przyznawali, że takie myślenie pozwalało im się skupiać na dobrych i miłych chwilach, a także  puszczać w niepamięć te złe.

Otwarte wyrażanie uczuć

Otwarte wyrażanie uczuć jest bardzo ważne dla budowania szczęśliwej relacji. Wyznawanie sobie miłości, mówienie o uczuciach oraz nieukrywanie trudnych emocji pozwala lepiej rozumieć się z partnerem i tworzyć z nim bliską więź.

Tęsknota za partnerem

Tęsknota i częste myślenie o partnerze, zwłaszcza gdy go przy nas nie ma, okazuje się być związane z intensywnością miłości w związku. Związana jest z tym też trudność w skupieniu się na innych rzeczach, gdy myśli się o swoim partnerze.

Częste rozmowy

Szczera i otwarta komunikacja jest podstawą każdej relacji. Rozmawiajcie ze sobą o wszystkim, nie tylko o poważnych i głębokich tematach, ale też o błahych sprawach. Bądźcie na bieżąco z tym co się dzieje u partnera, okazujcie zainteresowanie, uważnie słuchajcie tego, co ma do powiedzenia.

Nieunikanie kłótni

W każdym związku zdarzają się kłótnie i nieporozumienia. To coś zupełnie naturalnego. Podczas kłótni starajcie się opanować emocje, mówić spokojnym tonem. Nie krzyczcie, nie przeklinajcie, unikajcie krytykowania, wyśmiewania, oskarżania i szantażowania. Ważne jest, aby umieć dojść do porozumienia i znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Starajcie się wypracować kompromis, który zadowoli obie strony.

Spędzanie czasu razem

Badania wskazały,  że choć spędzanie czasu we dwoje jest ważne, to o wiele ważniejszy jest sposób, w jaki się to robi. Zamiast siedzieć na kanapie z nosami w telefonach, warto zrobić wspólnie coś nowego! Podejmowanie takich aktywności we dwoje pozwala unikać nudy i rutyny i zbliża do siebie partnerów.

Znalezienie wspólnej pasji

Posiadanie wspólnej pasji zbliża do siebie ludzi. Odnajdźcie zainteresowania, które Was łączą i spędzajcie razem czas. Bieganie, rower, pływanie, górskie wycieczki, a może gotowanie? Robienie czegoś razem umocni Wasz związek.

Dbanie o bliskość fizyczną

Pocałunki, przytulanie i pieszczoty pomagają zbudować intymność i bliskość w związku. Dbanie o częsty dotyk i bliskość fizyczną to podstawy. Dotyk sprawia, że w organizmie wydzielają się hormony szczęścia (serotonina) i przywiązania (oksytocyna). To rozładowuje napięcie, uspokaja, wpływa na dobry nastrój, a przede wszystkim tworzenie mocnej więzi z partnerem. Nie zapominajcie okazywaniu sobie uczuć dotykiem, gestami i słowami.

Podtrzymywanie ognia w sypialni

Ludzie, którzy się kochają częściej uprawiają seks, a osoby które często uprawiają seks, są ze sobą bliżej. To wzajemna zależność, która czyni związek szczęśliwym i trwałym. Badanie potwierdziło, że aktywność seksualna między partnerami podtrzymuje miłość, wpływa na poczucie szczęścia i spełnienia.

Dlatego nawet jeśli jesteście ze sobą od dawna, nie zapominajcie o rozpalaniu namiętności. Nie bójcie się eksperymentować w sypialni, realizować swoich fantazji i wprowadzać nowości. Udane życie seksualne i satysfakcja w łóżku, przełoży się na budowanie długotrwałej relacji.

Udostępnij: