Dlaczego coraz więcej małżeństw rozwodzi się zaraz po ślubie?

Najtrudniejszy pierwszy rok małżeństwa? Okazuje się, że coraz więcej małżeństw rozwodzi się już w kilka miesięcy po ślubie! Dlaczego tak się dzieje?

Coraz więcej małżeństw rozwodzi się już kilka miesięcy po ślubie!

Coraz więcej młodych małżeństw ma problemy i nie są w stanie do trwać nawet do pierwszej rocznicy ślubu. Ze statystyk wynika, że co prawda wciąż więcej par niż kiedyś, decyduje się na zawieranie małżeństw, to nawet jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem. Na dodatek z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem, takich poniżej pięciu lat.

Najtrudniejszy pierwszy rok małżeństwa

Gdy przed ołtarzem przysięgamy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, nie spodziewamy się że pierwszy kryzys nadjedzie tak szybko, a małżeństwo może rozpaść się już po kilku miesiącach…

Okazuje się, że ryzyko rozwodu w pierwszym roku po ślubie jest wysokie. Miesiąc miodowy szybko się kończy, a małżonkowie muszą zmierzyć się z szarą rzeczywistością… Na jaw wychodzi wiele kwestii, spraw i nawyków, które coraz bardziej zaczynają dzielić nowożeńców i im przeszkadzać.

Dlaczego małżeństwa tak szybko się rozpadają?

Eksperci uważają, że młode małżeństwa się rozpadają, ponieważ często są zawierane z niewłaściwych powodów…

Różnice charakterów nie do pogodzenia

To najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. Często dopiero po ślubie, okazuje się, że partner posiada pewne cechy lub przyzwyczajenia, które wcześniej pozostawały ukryte, a teraz coraz bardziej zaczynają przeszkadzać drugiej stronie. Okazuje się, że nowożeńcy wcale nie znają się tak dobrze, jak wcześniej sądzili. Występują różnice charakterów, wprost nie do pogodzenia.

Brak rozmowy o fundamentalnych kwestiach

Według psychologów największą pułapką jest unikanie poważnych rozmów przed podjęciem poważnej decyzji, jaką jest ślub. To wiąże się z przeświadczeniem, że druga strona myśli podobnie i dostosuje się do naszej wizji życia. Podczas gdy rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej… Posiadanie dzieci, wspólne mieszkanie, finanse, palny na przyszłość- wszystkie te sprawy trzeba omówić, zanim staniemy na ślubnym kobiercu.

Małżeństwo zawarte z niewłaściwych powodów

Niestety wciąż wiele małżeństw jest zawieranych z niewłaściwych powodów. Decyzje podejmowane są pochopnie i bez głębszego namysłu. Zdarza się, że jest to nieplanowana ciąża, powody finansowe, czy mieszkaniowe. Partnerzy ulegają presji otoczenia, decydują się na ślub pod przymusem, a nie ze szczerej chęci.

Partnerzy wierzą, że wszystko się zmieni

Wiele osób wierzy, że po ślubie wszystko będzie inne, lepsze, a problemy magicznie się rozwiążą. Nawet jeśli przed ślubem nie wszystko się układa, pary mają wiele nierozwiązanych problemów, a gorszych momentów jest więcej niż tych lepszych, uważają, że zawarcie związku małżeńskiego, może pomóc przezwyciężyć kryzys. Niestety skutki takiej decyzji często bywają opłakane…

Udostępnij: