Wiele par zadaje sobie pytanie: czy to już odpowiedni czas na ślub? Naukowcy odkryli, kiedy jest idealna pora na zawarcie małżeństwa. Mało tego, doszli do wniosku, że można wziąć ślub w złym momencie swojego życia, co może doprowadzić do rozpadu związku, a nawet depresji jednego z małżonków…

Naukowcy odkryli, kiedy jest najlepsza pora na ślub

Naukowcy z University of Alberta przenalizowali dane kanadyjskiego projektu Edmonton Transitions Study, w którym badano 405 kanadyjskich dorosłych, w wieku od 18 lat, przez okres aż 25 lat. Dzięki temu udało im się określić, kiedy jest najlepsza pora na ślub!

Badacze sprawdzili, jak bardzo zadowoleni z życia są ludzie, którzy pobrali się w różnym wieku. Ankietowanych podzielono na trzy grupy i sprawdzono, jaki poziom satysfakcji z życia i związku zgłaszali po latach bycia razem:

  • osoby, które pobrały się "wcześnie": kobiety – przed 23. rokiem życia (22%), mężczyźni - przed 26 rokiem życia (29%),
  • "w oczekiwanym czasie": kobiety - 23-27 lat (45%), mężczyźni - 27-30 lat (38%),
  • "późno": kobiety - po 27 roku życia (33%), mężczyźni - po 30 roku życia (33%).

Starsze osoby odczuwają wyższą satysfakcję

Naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które zawarły związek małżeński "w oczekiwanym czasie" lub "późno" rzadziej się rozwodziły, niż te który zrobiły to we wcześniejszym okresie życia. Takie osoby wskazywały, że odczuwają wyższą satysfakcję z życia i zadowolenie ze związku. Ponadto mieli wyższą samoocenę i znacznie rzadziej zgłaszali objawy depresji w średnim wieku. Co ciekawe, wiązało się to też z wyższymi dochodami w wieku średnim.

Oto idealny wiek na ślub!

Biorąc pod uwagę wyniki badań, kobiety powinny wychodzić za mąż po 23. roku życia, a mężczyźni powinni żenić się po 27. roku. Według naukowców to idealny wiek na ślub!

Młodsze osoby były mniej szczęśliwe

Badacze zauważyli, że osoby które zawarły związek małżeński w młodszym wieku, stosunkowo częściej się rozwodziły. Wskazują, ze stało się to dlatego, że młode osoby mogły napotkać:

 "większe wyzwania ze względu na dodatkowe obowiązki związane z założeniem rodziny w stosunkowo młodym wieku".

Wśród tych wyzwań naukowcy wymieniają wczesne rodzicielstwo, niemożność kontynuowania edukacji i brak satysfakcjonującej pracy.

 

Udostępnij:

Sklep