Zachowania w związku, które uważamy za toksyczne, a wcale takie nie są

Toksyczny mężczyzna, toksyczna kobieta, toksyczny związek, toksyczna miłość... Obecnie wiele słyszy się o tym słowie w kontekście relacji międzyludzkich i miłosnych związków. Jak się okazuje, wiele zachowań, które postrzegamy jako toksyczne, tak naprawdę są zupełnie normalne. Przedstawiamy zachowania w związku, które uważane są niewłaściwe, choć w rzeczywistości tak nie jest!

„Związek dwojga ma swoją jasną i ciemną stronę”

Ostrzegam przed patrzeniem na miłość przez różowe okulary. Dostrzeganie w niej tylko pozytywnego bieguna stanowi zagrożenie dla niej samej. Rodzi to bowiem konkretne oczekiwania i nastawienia, że „ma być fajnie”. Każde negatywne przeżycie jest utożsamiane z brakiem lub zanikiem miłości. (…) Związek dwojga ma swoją jasną i ciemną stronę.

Zbigniew Lew-Starowicz

W dobrym związku nie musimy przez cały czas patrzeć na siebie przez różowe okulary, spędzać ze sobą każdej chwili, czy każdego dnia być jak najlepszą wersją siebie. Tak naprawdę każda relacja ma jasną i ciemną stronę. Właśnie dlatego powinno być w niej miejsce na kłótnie, błędy, kryzysy, ale też przepraszanie i wybaczenie.

Zachowania w związku, które uważamy za toksyczne, a wcale takie nie są

W nieustającej pogoni za idealną i szczęśliwą relacją, aby nie dać się zwariować, przedstawiamy zachowania w związku, które są często postrzegane jako toksyczne, choć wcale tak nie jest.

Popełnianie błędów

Nikt nie jest idealny i nieomylny, każdy z nas ma irytujące nawyki, czasem niewłaściwie się zachowuje lub zrobił coś, o czym wolałby zapomnieć. Nawet jeśli popełniliśmy w relacji poważne błędy, nie wszystko stracone. Kluczowe jest to, w jaki sposób je naprawimy! Przyznanie się do winy, umiejętność przeproszenia, wyciągniecie wniosków ze swojego zachowania, to wszystko cechuje zdrowy i dobry związek.

Konstruktywna krytyka

W udanej relacji oprócz pełnej akceptacji drugiej osoby, jest także miejsce na konstruktywną krytykę. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że odbywa się to w odpowiedniej formie- bez oceniania, ośmieszania, czy ranienia drugiej osoby. Partnerzy mają prawo wspominać o tym, co ich boli, co im się nie podoba i co nie pasuje w relacji- to tylko pomoże ją ulepszyć.

Spędzanie czasu osobno

Czy najszczęśliwsze są te pary, które wszystko robią razem? Otóż nie do końca! Można robić wiele rzeczy osobno i wciąż pozostać szczęśliwym. W związku powinniśmy mieć odrobinę przestrzeni tylko dla siebie. W  końcu każdy z nas czasem chce spędzić czas samotnie i mieć nieco prywatności. Równowaga, w której jest miejsce zarówno na bycie razem, jak i na bycie osobno pomaga znaleźć balans.

Posiadanie tajemnic

Wiadomo, że uczciwość jest podstawą zdrowego związku, a dobrej relacji nie zbudujemy na kłamstwie. Jednak tak samo ważne jak bycie szczerym i prawdomównym wobec drugiej osoby, jest nasze prawo do pozostawiania pewnych spraw tylko dla siebie. Nie musisz szczegółowo opowiadać partnerowi o swoich byłych, przebytych chorobach, największych lękach, czy innych intymnych sprawach, o których nie chcesz wspominać. Nie ma w tym nic złego!

Udostępnij: