Rywalizacja i dominacja w związku! Jak sobie z tym poradzić?

W związku wszystko powinno być po równo. Partnerzy powinni nie tylko się wspierać i rozumieć, ale również dawać swojej drugiej połówce jej własną przestrzeń. Co zrobić, kiedy jeden z partnerów chce dominować i myśli, że zawsze ma rację? Jak poradzić sobie z dominacją w związku?

Dominacja w związku

Ciągłe nieporozumienia i walka o to, kto tym razem ma rację, czy jest lepszy i mądrzejszy. Jeżeli dochodzi do tego jeszcze brak własnej przestrzeni, jest to pierwszy krok do rozpadu relacji. Niestety, ale takie sytuacje mają miejsce nawet w długoletnich związkach, a rywalizacja i niezdrowa dominacja powodują, że uczucia stają się słabsze. Jak sobie z tym poradzić? Czy warto walczyć o swoje? A może lepiej odpuścić?

Dlaczego chcemy rządzić?

Związki, które możemy zaliczyć do udanych, to takie, w których dominuje dojrzałość, empatia oraz refleksja. Partnerzy dają sobie nawzajem przestrzeń do zaspokojenia swoich potrzeb i traktują swoją drugą połówkę jako swojego kompana. Co jednak powoduje, że taka równowaga w związku i partnerstwo zostają zachwiane?

Wpływ na nasze funkcjonowanie w związkach ma przede wszystkim wychowanie. To z domu czerpiemy wzorce relacji, również w aspekcie dominacji lub uległości (submisji), a także przekazy i mity rodzinne. We wczesnym dzieciństwie kształtuje się również tzw. styl przywiązania, który decyduje o rodzaju relacji, jaką tworzymy z partnerem. Obserwacja małżeństwa rodziców, więź emocjonalna z matką – to podstawy, na których budujemy własne związki

Oczywiście każda z par ma własny system i zasady, jednak problem zaczyna się, gdy dochodzi przez jednego z partnerów do totalnego przejęcia władzy w związku.

Ktoś, kto każdy dialog zmienia w monolog, a większość zdań zaczyna od zaimka „ja”, odmieniając go przez wszystkie przypadki, jest biorcą, który powinien spotkać się z naszym asertywnym „nie”.

Rywalizacja o władzę to często rodzaj gry. Osoba, która dominuje, chce odreagować złe emocje, kamufluje to, co naprawdę ważne, oraz zamiata pod dywan sprawy, których się boi lub nie potrafi o nich rozmawiać.

Najczęściej to desperacka próba zwrócenia na siebie uwagi partnera lub też ukarania go za to, że nie daje nam czegoś, co jest dla nas bardzo istotne (uznajemy, oczywiście, że powinien czytać w naszych myślach).

Jak poradzić sobie z rywalizacją w związku?

Rywalizacja w związku to często ucieczka, od tego, co dla nas naprawdę ważne, jednak nasze emocje sobie z tym nie radzą. Co w takim razie powinny zrobić osoby, które zauważyły u siebie powolne oznaki dyktatora?

Warto pamiętać, że dbanie o związek to także dbanie o siebie w związku. Można zacząć od tego, by zadać sobie pytanie: czy wolę być szczęśliwa, czy mieć zawsze rację...?

Udostępnij: