Każdy z nas dąży do tego, aby zbudować relację, która przetrwa nawet najgorsze chwile. Niemal w każdym związku pojawiają się chwile zwątpienia i wówczas pojawia się myśl - „czy nasz związek niedługo się rozpadnie?”. Sprawdź, jakie sygnały świadczą o tym, że między dwojgiem ludzi zaczyna się źle dziać.

Kłótnie, kryzysy i nieporozumienia zdarzają się w każdym związku. Każda relacja przechodzi przez wzloty i upadki, jednak w wielu przypadkach złe chwile da się szybko wymazać z pamięci i nadal cieszyć się sobą. Niemniej jednak czasami przychodzi taki moment, w którym musimy zdać sobie sprawę, że nasz związek zmierza ku końcowi. Czy to faktycznie oznacza koniec relacji, której nie warto już ratować?

Każdy z nas, przynajmniej na jakimś etapie życia, wierzy w bajki i legendy, być może marzymy o idealnej miłości, w której ona i on żyli długo i szczęśliwie, a źli bohaterowie zostali pokonani. Prędzej czy później przekonujemy się jednak, że życie nie jest takie proste i w każdym z nas jest zarówno dobro, które pcha nas do rozwoju, budowania, ale jest, jak i cząstka zła, która sprawia, czasem, zamiast tworzyć, niszczymy, a zamiast wspierać, robimy i mówimy coś, za co potem nam wstyd- powiedziała psycholog Joanna Węglarz.

Amerykański psycholog, John Gottman wyodrębnił cztery sygnały, które świadczą o poważnym kryzysie w związku i nazwał je - "czteroma jeźdźcami apokalipsy".

Czterej jeźdźcy apokalipsy w związku

1. Krytyka

To pierwszy z sygnałów, którego nie należy lekceważyć. Polega na negatywnej ocenie nie określonego zachowania, a osoby. Oznacza to, że krytyka spada bezpośrednio na partnera, a nie na jego zachowanie, które może nam nie odpowiadać.

2. Pogarda

Jest to jeden z najgorszych zwiastunów rozpadu relacji. Brak szacunku, wyzwiska, sarkazm i uderzenia w czułe punkty partnera. Na początku słowne pojedynki odbywają się w czterech ścianach, ale z biegiem czasu również obecność osób trzecich nie jest przeszkodą, aby dopiec swojej drugiej połówce. Najczęściej jest to spowodowane traktowaniem swojego partnera z góry. Zdecydowanie nie wróży to niczego dobrego.

3. Postawa obronna

Kiedy w związku pojawiają się coraz częstsze konflikty, każda ze stron nie potrafi odpuścić i czuje się niesprawiedliwie traktowana. Postawa obronna bardzo często pojawia się w odpowiedzi na ataki i zarzuty ze strony partnera. Może doprowadzić to do eskalacji konfliktów, a każda wypowiedź, czy zwrócenie uwagi traktowane są w kategoriach ataku.

4. Obojętność

Kiedy do naszej relacji wkrada się obojętność musimy zdać sobie sprawę, że wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że koniec jest nieuchronny. Jest to celowe ignorowanie drugiej osoby poprzez brak jakiejkolwiek reakcji. Wpływa na to m.in. podejmowanie wielu nieudanych prób, aby załagodzić konflikt. Warto pamiętać, że udawanie, iż problemy nie istnieją nigdy nie prowadzi do ich rozwiązania.

Udostępnij:

Sklep