Terapia par- kiedy warto udać się do specjalisty?

Terapia dla par uznawana jest za skuteczną formę pomocy, która może przynieść wiele korzyści dla obojga partnerów. Oczywiście jej skuteczność zależy od kilku czynników, motywacji partnerów, chęci znalezienia porozumienia oraz problemów występujących w związku. Czy terapia dla par zawsze ma sens? W jakich sytuacjach nie pomoże?

Kto korzysta z terapii dla par?

Z terapii najczęściej korzystają pary, które samodzielnie nie potrafią poradzić sobie z narastającymi w relacji problemami. Bywa ostatnim ratunkiem dla rozpadającego się związku i sposobem na jego uratowanie.

Warto z niej skorzystać, gdy mimo samodzielnych starań nie udaje się zażegnać kryzysu w związku. Gdy w relacji wciąż powtarzają się te same problemy lub narastają oznaki jej rozpadu. W takiej sytuacji specjalista przeprowadzi małżonków przez cały proces i pomoże poradzić sobie z tym, z czym się do tej pory samodzielnie mierzyli.

Terapia dla par- jak to wygląda?

Terapia polega na wspólnych spotkaniach partnerów z terapeutą. Terapeuta w czasie spotkań poznaje aktualną sytuację w związku, a także wzajemne oczekiwania obojga partnerów. Potem określane są cele terapii, a partnerzy poznają techniki przydatne do samodzielnej pracy nad związkiem w gabinecie oraz poza nim.

Średnio terapia trwa kilka miesięcy (około 6-12), spotkania mogą odbywać się raz w tygodniu, a czas sesji może wynosić od 50 do 80 minut. Terapia dla par nie jest finansowana przez NFZ, koszt prywatnej psychoterapii zależy od liczby wizyt. Cena jednego spotkania, w zależności od specjalisty może się wahać od 150 do 250 zł.

Czy terapia dla par ma sens?

Gdy w relacji pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o kryzysie, warto działać. Jeśli chcemy go załagodzić, dobrze jest od razu umówić się na wizytę do specjalisty. Terapia dla par uznawana jest za skuteczną formę pomocy, która może przynieść wiele korzyści dla obojga partnerów i bywa ostatnim ratunkiem dla związku.

Może prowadzić do poradzenia sobie z trudnościami i zbliżenia się do siebie: usprawni wzajemną komunikację, pomoże lepiej zrozumieć siebie nawzajem, wyjaśnić postępowanie, reakcje, emocje, a także znaleźć kompromisy. Czasem dzieje się wręcz przeciwnie: terapia prowadzi do podjęcia decyzji o zakończeniu relacji i przygotowaniu się do rozstania.

Skuteczność terapii jest wysoka

W obu tych przypadkach badania psychologiczne potwierdzają, że efektywność psychoterapii małżeńskiej jest wysoka! Waha się aż od 60% do 80%. Oczywiście jej skuteczność zależy od kilku czynników: poczynając od typu problemów występujących w związku, przez rodzaj psychoterapii, aż po motywację partnerów.

W pewnych sytuacjach terapia nie ma sensu…

Gdy oboje małżonkowie chcą naprawić błędy, zwykle się to udaje. Jednak w pewnych sytuacjach dalsza walka o związek i terapia dla par po prostu nie ma sensu. Jedną z nich jest , gdy jedna ze stron chce rozwodu i nie chce trwać dłużej w relacji. Na pewno nie warto trwać też w związku, w którym pojawia się przemoc (psychiczna, ekonomiczna, czy fizyczna). W takiej sytuacji niestety zwykle ma już czego ratować.

ZOBACZ TAKŻE: https://cytaty.pl/zwiazek/72099,odbudowanie-zwiazku-po-zdradzie-czy-to-mozliwe.html

Udostępnij: