Dlaczego pary ze stażem się nie całują? Eksperci tłumaczą, co dają namiętne pocałunki

Nie da się ukryć, że namiętne pocałunki bardzo zbliżają partnerów, niektórzy uważają, że nawet bardziej niż intymne zbliżenia. Jak się okazuje pary ze stażem coraz rzadziej poddają się pocałunkom. Według przeprowadzonych badań dwie na dziesięć par nadal cieszą się namiętnymi całusami.

Dlaczego pary przestają się całować?

Jak się okazuje wraz ze wzrostem stażu związku, maleje częstotliwość namiętnych pocałunków. Według ostatnich badań przeciętny Europejczyk na pocałunki przeznacza w sumie 14 dni swojego życia. Najwięcej czasu na tę czynność przeznaczają Francuzi i Włosi.

Kilka lat temu dr John Bohannon z Butler University przeprowadził badania na 500 osobach, pytając ich, co najbardziej pamiętają ze swojego życia. Według nich najważniejszym wydarzeniem był właśnie pierwszy pocałunek.

Warto dodać, że jakość pierwszego pocałunku bardzo często ma wpływ na dalszy rozwój relacji. Mało kto decyzje się na kontynuowanie znajomości po nieudanych pocałunku. Odzwierciedla to, jak ważne jest całowanie w związku.

Co daje nam pocałunek?

Dr Raphael Wlodarski i profesor Robert Dunbar z Oxford University przeprowadzili ankietę na 900 osobach o to, dlaczego pocałunek jest dla nich ważny. Na tej podstawie określili 3 najważniejsze powody:

  1. W ten sposób sprawdzamy, czy partner jest dla nas odpowiedni
  2. Poprzez całowanie nawiązuje się wieź pomiędzy partnerami
  3. Jest to idealny wstęp do współżycia

 

Rzeczywiście pocałunki mają wpływ na naszą więź intymną, a dzieje się to poprzez procesy biologiczne i chemiczne jakie następują poprzez mieszanie się ślin. Testosteron zawarty w ślinie mężczyzny pobudza kobietę. Poza tym usta jest jedną z najbardziej erogennych stref i pobudzenie jej wysyła do mózgu sygnał wywołując wytwarzanie dopaminy i oraz oksytocyny, dzięki czemu odczuwamy ogromną przyjemność.

Dlaczego zatem pary ze stażem przestają się całować? Być może wiąże się to z tym, że pocałunki swego rodzaju  czynnikiem poznawczym. Jak już wspominaliśmy, dzięki nim dowiadujemy się, czy partner nam odpowiada i w ten sposób budujemy z nim więź. Gdy ta więź jest już na tyle mocna to przestajemy się całować, bo ich po prostu nie potrzebujemy. Jednak warto pamiętać o tym, że całowanie ma wiele zalet, które świetnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.  

ZOBACZ TAKŻE: 7 ciekawostek o całowaniu, które zachęcą do dawania sobie buziaków!

Udostępnij: