Rzadkie uprawianie seksu a problemy zdrowotne. Najbardziej narażeni są… mężczyźni

Wiele dostępnych badań pokazuje, że aktywność seksualna ma korzystny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Sprawie postanowili bliżej przyjrzeć się także naukowcy z Japonii, którzy sprawdzili, jak nasze zainteresowanie współżyciem wpływa na długość życia. Okazuje się, abstynencja ma zdecydowanie gorszy wpływ na mężczyzn, niż na kobiety.

Seks jest jednym z podstawowych potrzeb biologicznych każdej osoby. Regularna aktywność seksualna ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne, a rzadkie uprawianie seksu może mieć negatywne konsekwencje dla organizmu.

Istnieją liczne badania, które potwierdzają związek między regularną aktywnością seksualną a redukcją ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa czy zawał serca. W przeciwieństwie do tego, rzadkie uprawianie seksu może zwiększać ryzyko wystąpienia tych chorób.

Badacze z Japonii przeprowadzili badanie, którego celem było zbadanie wpływu zainteresowania seksem na długość życia. W badaniu wzięło udział prawie 21 tysięcy osób, z czego zaledwie 411 stanowiły kobiety. Uczestnicy badania co roku wypełniali szczegółowy kwestionariusz dotyczący ich zainteresowania seksem, a badanie trwało kilka lat. Naukowcy stwierdzili, że mężczyźni, którzy utracili zainteresowanie seksem, mieli znacznie wyższe wskaźniki umieralności na raka i byli bardziej narażeni na choroby przewlekłe i śmierć z innych przyczyn. Badacze wzięli pod uwagę wiele zmiennych, takich jak wiek, spożycie alkoholu, BMI, cukrzyca, wykształcenie, nadciśnienie, palenie tytoniu, stan cywilny, częstotliwość śmiechu i cierpienie psychiczne, jednak zależność między zainteresowaniem seksem a długością życia utrzymywała się. Warto dodać, że podczas przeprowadzania badań zmarło 503 osób, które brały w nim udział.

Abstynencja seksualna a zdrowie mężczyzn

Z wyników badań przeprowadzonych przez Japońskich naukowców jasno wynika, że długotrwały brak aktywności seksualnej jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia mężczyzn. W badaniu tym, mimo że kobiety częściej niż mężczyźni zgłaszały brak zainteresowania seksem, nie wykazano związku pomiędzy spadającym libido a ryzykiem przedwczesnej śmierci. Warto jednak w tym miejscu dodać, że badanie było obserwacyjne, dlatego na razie ciężko jest określić, który czynnik był przyczyną, a który skutkiem.

Badacze zwracają uwagę, że brak zainteresowania seksem u mężczyzn może wynikać z niezdrowego stylu życia, który również może wpłynąć na ich zdrowie. Badanie nie uwzględniło pewnych także "istotnych medycznie elementów, które wpływają na funkcje seksualne i długowieczność", czyli stany neurologiczne lub przyjmowane leki.

Zobacz także: Benchowanie - nowy i coraz bardziej niebezpieczny trend

 

Udostępnij: