Czy pozycja partnerów ma wpływ na starania o dziecko? Ginekolożka zdradziła, jaka jest prawda

Jest wiele par, które chciałyby zostać rodzicami, jednak starania o dziecko nie idą po ich myśli i co miesiąc zamiast się cieszyć, czują zawód i rozgoryczenie. Ginekolog Anna Horbaczewska powiedziała, na co pary, które starają się o dziecko, powinny zwrócić uwagę.

Zajście w ciążę dla niektórych par może być trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Istnieje wiele przyczyn niepłodności, które mogą wpłynąć na szansę na poczęcie dziecka. Jedną z głównych przyczyn trudności w zajściu w ciążę są problemy z owulacją, a jej na jej brak lub nieregularność wpływ może mieć wiele różnych czynników takich jak choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne czy zespół policystycznych jajników.

Oczywiście problemy z owulacja nie są jedyną przyczyną. Czynnikami, które mogą wpływać na niepłodność są także różne infekcje, endometria, czy jakość i ilość plemników u mężczyzny.

Warto dodać, że pary, które mają problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy czy choroby autoimmunologiczne, również mogą mieć trudności z zajściem w ciążę. W wielu przypadkach właściwe leczenie chorób może poprawić szanse na zajście w ciążę.

Trudności w zajściu w ciążę mogą być spowodowane różnymi przyczynami, lecz czasami może być trudno określić, co dokładnie jest problemem. To ważne, aby pary, które mają trudności w zajściu w ciążę, skonsultowały się z lekarzem, który przeprowadzi badania i wskaże najlepsze rozwiązania.

Ginekolożka o problemach z zajściem w ciążę

Ginekolog Anna Horbaczewska w rozmowie z Dzień Dobry TVN powiedziała, że starając się o dziecko partnerzy powinni mieć na uwadze to, żeby regularnie współżyć. W jej opinii nie ma znaczenia zarówno pozycja, jak i długość stosunku płciowego.

Produkcja plemników trwa ok. 72 dni, ok. 3 dni mogę one przetrwać w drogach rodnych, natomiast komórka jajowa żyje zaledwie kilka-kilkanaście godzin – dlatego plemniki powinny być w gotowości, kiedy kobieta ma owulację. Warto też dodać, że długość stosunku ani pozycja, w jakiej kocha się para, nie ma większego znaczenia. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to aby po stosunku kobieta nie podnosiła się od razu i dała sobie chwilę odpoczynku, to zwiększa szanse na zajście w ciążę – powiedziała dla serwis\u DDTVN

Lekarka podkreśliła, że przyszli rodzice powinni zwrócić uwagę na swój styl życia i dietę. Nie wskazane są żadne nałogi.

Dodatkowo para, która poważnie myśli o założeniu rodziny, powinna przyjrzeć się swojemu stylowi życia i diecie. Zbilansowane menu zgodne z zasadami piramidy zdrowego żywienia poprawi funkcjonowanie organizmu, a także pomoże – jeśli para lub jeden z partnerów zmaga się z nadwagą – obniżyć masę ciała. To właśnie nadprogramowe kilogramy i palenie papierosów najbardziej utrudniają zajście w ciąże. – U mężczyzn palenie znacząco obniża jakość spermy. U kobiet – nałóg negatywnie wpływa na jakość komórek jajowych – dodała

Czy konieczne jest wykonywanie badań przed rozpoczęciem starań o dziecko?

Nie ma takich wytycznych mówiących o obowiązkowych badaniach, ale warto sprawdzić działanie tarczycy oraz stężenie przeciwciał przeciwko różyczce. Ta choroba dla kobiet w ciąży może być bardzo niebezpieczna, dlatego w przypadku, gdy przeciwciał chroniących przed tym schorzeniem jest zbyt mało – być może szczepienie trzeba powtórzyć. Warto także przebadać się w kierunku innych chorób zakaźnych jak ospa, czy toksoplazmoza. One również są groźne dla ciężarnych – powiedziała lekarka.

Badania nie są konieczne również u mężczyzn. Dopiero, gdy efekty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto się zbadać.

W przypadku mężczyzn żadne badania nie są konieczne. Te zleca się im dopiero wtedy, gdy starania o dziecko nie dają efektów. – Zdarza się, że niektórzy mężczyźni po przechorowaniu świnki w dzieciństwie, mają upośledzoną płodności. Wykluczyć to lub potwierdzić mogą testy w kierunku jakości nasienia – dodała.

Anna Horbaczewska podkreśliła, kiedy para powinna skonsultować swoją sytuację z lekarzem.

Jeżeli mamy parę zdrowych, młodych ludzi (poniżej 35. roku życia) bez chorób przewlekłych, np. endometriozy czy większych operacji w wywiadzie, która po 12. miesiącach regularnego współżycia nie zachodzi w ciążę – konieczna jest konsultacja z lekarzem. Najlepiej udać się do kogoś, kto zajmuje się leczeniem niepłodności – dodała ginekolog

Lekarka w rozmowie z Dzień Dobry TVN dodała:

Spora grupa par, która w pierwszym roku starań nie zachodzi w ciążę, bardzo często robi to w drugim

Udostępnij: