Jak wygląda nowy związek po stracie życiowego partnera? Czy takie osoby potrafią jeszcze kochać ?

Śmierć życiowego partnera jest straszną traumą dla wszystkich bliskich. Strata bliskiej osoby jest doświadczeniem niewyobrażalnego bólu, który może towarzyszyć do końca życia. Czy takie osoby po stracie są jeszcze zdolne do kochania? Czy będą zdolne do nawiązania romantycznej i partnerskiej relacji z inną osobą ?

Otworzenie się na nowy związek po stracie partnera nie należy do najłatwiejszych. Osoby, które decydują się na kolejny krok muszą być przygotowane na niepowodzenie oraz nierówną walkę z przeszłością. Poprzedni partner będzie przecież zawsze obecny w jej teraźniejszym życiu.

Porównywanie do osoby zmarłej

Gdy przed tragedią wiodło się szczęśliwe, normalne, domowe życie obok ukochanej osoby, to czasami mimowolnie można porównywać nowego partnera do osoby, która zniknęła z naszego życia. Kiedy osoba, która próbuje ułożyć sobie życie na nowo jeszcze nie pogodziła się ze stratą, to w nowej relacji może dojść do konfliktów. Ciągłe porównywanie nowego partnera i nowego związku do poprzedniego jest oznaką tego, że nie jest się jeszcze gotowym na nawiązanie głębszej relacji.

To, że nie pogodziliśmy się ze stratą i żyjemy przeszłością, może bardzo negatywnie odbijać się na nowym partnerze. Może u niego dojść do spadku poczucia własnej wartości, dlatego dla dobra własnego, jak i tej drugiej osoby nie warto rozpoczynać nowego życia zbyt szybko.

Szybka ucieczka w nową relację

Zdarza się, że osoby po śmierci partnera od razu chcą “stanąć na nogi” i zaczynają szybko umawiać się z innymi osobami. Często logują się na portale randkowe szukając szybkiego zastępstwa osoby, która odeszła. Taka szybka ucieczka w coś nowego może dawać uczucie magicznego uwolnienia się od własnych emocji, jednak konsekwencją tego zabiegu będzie narastanie wypartych uczuć i poczucia winy.

Ucieczka w nową relację nie sprawdza się i nie pomaga w procesie żałoby i zaakceptowania straty do końca. Taka, zbyt szybko rozpoczęta relacja zawsze kończy się niepowodzeniem.

Dzieci po stracie, a nowy związek rodzica

Powodem rozstań może być także brak akceptacji nowego partnera przez dzieci. Nawet, jeśli my pogodziliśmy się już ze stratą, to nasze dzieci mogą nie być gotowe na obecność nowej osoby w swoim życiu. Żadna osoba nie zastąpi rodzica i rodzicielskiej miłość, dlatego dzieci, które straciły jednego z rodziców mają wielki problem z akceptacją, nawet jeśli nowy partner będzie dawał im poczucie bezpieczeństwa, miłość i troszczył się o nie.

Żadna nowa więź, nie będzie tak silna, jak więź z prawdziwym rodzicem, a do tego dochodzi jeszcze tragedia straty jednego z nich.

Może się zdarzyć, że na początku dzieci sabotują taki związek lub wręcz odpychają nowego partnera rodzica. Jednakże nie jest to sytuacja niezmienna, dzieci, a w szczególności te młodsze potrzebują czułości i opieki, dlatego po zaakceptowaniu straty i pogodzeniu się z własnymi emocjami, będą potrafiły przywiązać się do nowej osoby, zaakceptować ją i przyjąć do rodziny.

Pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby

Żałoba po stracie jest to proces naturalny, pełny bólu i skrajnych emocji, od gniewu i niedowierzania, smutek, apatię, aż po depresję czy nawet stany lękowe. W końcu człowiek tracąc bliską osobę przechodzi przez najgorszy okres w swoim życiu. Jednak większość osób po czasie zaczyna akceptować i dopuszczać do siebie poczucie straty, przestaje zaprzeczać i zaczyna traktować stratę jako element życia. Pełne przeżycie żałoby umożliwia ruszenie dalej i rozpoczęcie nowego życia, a czasami nawet rozpoczęcie nowej relacji.

Co może wnieść osoba po stracie do nowego związku

Każdy z nas ma potrzebę kochania i bycia kochanym, dlatego, mimo iż związek z kimś nowym po stracie bratniej duszy niesie dużo wątpliwość i wyzwań, to przyniesie także te pozytywne emocje. Jeśli nowy związek będzie szczęśliwie trwał to można mieć pewność, że wniesie on w życie dużo miłości, będzie dojrzały i stabilny emocjonalnie.

Nowa relacja będzie poważna, a partner będzie nam w niej dawał poczucie lojalności, oddania, bezpieczeństwa i ciepła. Osoby po stracie, są bardziej konkretnymi partnerami, wiedzą czego chcą i najczęściej dążą do zbudowania na nowo rodziny i odbudowania ogniska domowego.

Udostępnij: