Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowy symbol oddania, miłości i deklaracji wspólnej przyszłości. Czy te okrągłe cacko musi ociekać diamentami i kosztować krocie ? Czy cena pierścionka ma znaczenie? Ile powinien kosztować odpowiedni pierścionek zaręczynowy?

Trzy pensje na pierścionek zaręczynowy? 

Zgodnie ze starodawną zachodnią zasadą mężczyzna powinien wydać na pierścionek trzykrotność swojej pensji. Kwota ta jest jakby formą sprawdzenia zaradność mężczyzny czy zdoła zaoszczędzić pieniądze, a co w przyszłość rzutuje na jego umiejętność utrzymania domu. Zakup tak drogiego pierścionka jest pierwszą inwestycją we wspólne życie i wkupienie się w rodzinę wybranki swojego serca. Partner w tradycji zakupu tak drogiego pierścionka ma udowodnić przed rodziną swoją majętność, pracowitość i odpowiedzialność. Z kolei drugą tradycja wyznacza nieco skromniejsze progi ceny pierścionka zaręczynowego. Jest to wysokość miesięcznej pensji.

Ciekawostką jest, że w latach 30 ubiegłego wieku firma jubilerska De Beers, stworzyła hasło reklamowe:

„ Jak sprawić, by dwumiesięczna pensja starczyła na zawsze?"

Hasło tak zapadło w pamięć i zdobyło taką popularność, że uśrednioną kwotę, jaką mężczyźni wydawali na zakup pierścionka to była właśnie dwukrotność wynagrodzenia.

Warto jednak wspomnieć, że w dzisiejszych czasach te, tradycyjne kwoty nie mają nic wspólnego z kosztami lub zasadami, jakimi mężczyźni kierują się przy wyborze pierścionka zaręczynowego dla ukochanej.

Jakie pierścionki zaręczynowe wybierają polscy mężczyźni?

Średni koszt pierścionka zaręczynowego waha się od 500 zł do 1500 zł i w takim przedziale cenowym najczęściej jest dokonywany zakup tego symbolu miłości.

Reasumując 60 % Polaków, przy wyborze pierścionka, trzyma się kwoty do 1500 zł, mniejsza część, bo 29% ankietowanych zapłaciło od 3 do 5 tysięcy złotych, natomiast 12% mężczyzn w Polsce wydało na pierścionek od 6 do 11 tysięcy złotych.

Można ująć, iż polscy mężczyźni do tematu pierścionka zaręczynowego podchodzą ekonomicznie. Cena gra kluczową rolę w wyborze. Jednakże taką tendencję można usprawiedliwiać ogólnie przyjętą sytuacją finansową Poloków oraz wzrostem cen w kraju, szczególnie w branży jubilerskiej. Jeżeli chodzi estetykę, kierują się bardziej samym fasonem, kolorem czy wielkością kamienia niż samą jakością, wykonaniem czy rodzajem osadzonego kamienia.

Podsumowując polscy mężczyźni, przy wyborze tego wyjątkowego symbolu oddania kierują się ceną i oczami, przyciąga ich bardziej efekt „WOW” niż samo wykonanie i kunszt jubilerski.

Jakie cechy wpływają na wartość pierścionka?

  • Kruszec, czyli z czego jest wykonany pierścionek. Najbardziej popularne jest złoto i białe złoto. Próba złota wpływa na wartość biżuterii. Najtańsza próba do 333. Do średniej klasy pierścionków zalicza się próbę 585 lub 750. Im więcej czystego złota, tym większa próba, a co za tym idzie cena.
  • Rodzaj osadzonego kamienia. Największym uznaniem cieszy się diament, jednak w pierścionku można osadzić różnego rodzaju kamienie takie jak cyrkonie, szmaragdy, szafiry i inne kamienie szlachetne, które cieszą się coraz większą popularnością, wśród kupujących.
  • Jakość kamienia im większy i bardziej przejrzysty tym cena pierścionka wzrasta.

 

Pierścionek idealny

Idealny pierścionek dla każdej przyszłej panny młodej musi spełniać inne warunki. Dla niektórych kobiet oznaką miłości i oddania jest bogaty pierścionek wysadzany diamentami. Dla innych zaś pierścionek ma znaczenie symboliczne oraz sentymentalne i nie liczy, się cena czy wielkość kamienia. Często przyszły mąż, przy wyborze pierścionka konsultuje wybór z partnerką lub sięga po radę  najlepszej przyjaciółki czy rodziny przyszłej narzeczonej.Udostępnij: