Analiza związku! Wykonaj „Test ptaka” na swoim partnerze

„Test ptaka” został stworzony przez psychoterapeutę par już 26 lat temu. Pozwala na sprawdzenie, czy jesteście dla siebie przeznaczeni i czy związek ma szansę być tym jedynym. Jak wykonać ten test?

Ten test od dłuższego czasu pojawia się na TikToku, ciesząc się bardzo dużą popularnością.

„Test Ptaka” – co to jest?

To naukowe narzędzie, opracowane przez psychoterapeutę Johna Gottmana. Wnikliwie zostało ono opisane w książce „Siedem sekretów szczęśliwego małżeństwa”.

Test polega na tym, że należy zagadać swojego partnera o ptaka, którego w tym konkretnym momencie zobaczymy za oknem.

Ptak służy jedynie jako pretekst do rozmowy. Jego obecność za oknem to coś zwyczajnego, co często umyka naszej uwadze. Idea polega na tym, aby poruszyć temat, który nie wzbudza szczególnego zainteresowania. Zaproponuj partnerowi rozmowę na temat tego, co zauważyłeś/łaś, a także zapytaj go o zdanie w tej sprawie.

Decydująca jest jego reakcja:

  • czy wykaże zainteresowanie wskazanym przez ciebie tematem,

  • czy rozbudzi dalszą rozmowę na ten temat,

  • czy okaże zainteresowanie tematem nie tylko ze względu na jego treść, ale również dlatego, że pytanie pada właśnie od ciebie

Kluczowe jest sprawdzenie, na ile zaangażuje się w dialog z nami, nawet jeśli dany temat go specjalnie nie interesuje.

To istotne, aby dowiedzieć się, czy partner przejawia zainteresowanie naszą opinią, naszymi odczuciami i chce poznać nasze zdanie nawet w kwestiach, które mogą wydawać się mało istotne.

Na platformie TikTok popularność tej metody zyskała Alyssa Cardib, która podkreśla:

"Jeśli druga osoba będzie zadawać pytania i będzie naprawdę zainteresowana tym, co właśnie jej pokazałeś/łaś, to znak, że wasz związek będzie trwał bardzo długo"

@alyssacardib

For those who asked me to bring back the voice filter here you go <3

♬ original sound - Lyss Lyss

To będzie świadczyło o tym, że test został zdany. Natomiast niezaliczony jeśli:

  • nie wykaże wzajemnego zainteresowania,

  • zignoruje temat,

  • nie udzieli odpowiedzi,

  • nawet nie usłyszy lub przytaknie od niechcenia

„Bird test” naukowe podstawy

Naukowe podstawy tego zjawiska odnoszą się do wniosków przedstawionych w książce "Siedem sekretów szczęśliwego małżeństwa". Trzecim z tych sekretów jest przekonanie, że uczucia stanowią fundament więzi emocjonalnej. To, co istotne, nie kształtuje się wyłącznie podczas wielkich wydarzeń czy przełomowych chwil, ale również w trakcie codziennego współżycia, zwłaszcza w rozmowach o tzw. "drobiazgach".

Psychoterapeuta Gottman wskazuje, że nawet tematy, które wydają się mało istotne, poruszone przez partnera, mogą mieć głębsze znaczenie. Dla niego to może być krzyk o pomoc lub po prostu pragnienie naszej uwagi. Ignorowanie tych kwestii może być dla partnera/rki bolesnym odrzuceniem emocjonalnym, co podkreśla, jak ważne jest zwracanie uwagi nawet na pozornie małe sprawy.

Według niego pary wykazujące sobie zainteresowanie, nawet w banalnych sprawach, wykazują się wysokim poziomem zaangażowania w relacje.

Teoria opisana została przez naukowca po raz pierwszy w 1998 roku na łamach "Journal of Marriage and the Family", a następnie podtrzymał ją w "Siedmiu sekretach szczęśliwego małżeństwa"”

Wyniki takiego testu pokazały, że pary, które miały problem przeprowadzenia rozmowy o „ptaku za oknem”, częściej się rozstają.

Ich głównym tematem, są tylko rozmowy dotyczące spraw domowych, opieka nad dzieckiem. To może wysuwać tezę, że związek taki oparty jest tylko na przyzwyczajeniu.

Udostępnij: