Co to znaczy być abroseksualnym? 30 lat czekała, aby poznać swoją tożsamość

Nie da się ukryć, że rośnie świadomość odnośnie różnorodności orientacji seksualnych. Społeczeństwa coraz częściej akceptują fakt, że orientacja seksualna to spektrum, a nie jedynie binarna kategoria. Emma postanowiła podzielić się swoją historią na łamach magazynu Metro aby zwiększyć zrozumienie na temat abroseksualności, czyli orientacji, której poznanie zajęło jej trzy dekady.

Od kilku lat na świecie rośnie świadomość dotycząca różnorodności orientacji seksualnych. Społeczeństwa coraz częściej akceptują fakt, że jest wiele orientacji. Pojawiają się nowe terminy, które pomagają ludziom lepiej zrozumieć i opisać swoje doświadczenia oraz tożsamości seksualne. Wraz z tym wzrostem akceptacji i zrozumienia, wiele osób decyduje się otwarcie mówić o swojej orientacji, co pomaga w przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń.

Histroria osoby abrosekualnej

Nie każdy wie, czym jest abroseksualność, a dla wielu to pojęcie pozostaje całkowicie nieznane. Emma postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem na łamach magazynu Metro, by zwiększyć świadomość na ten temat.

Emma zrobiła coming out w 2020 roku, jednak spotkała się z niezrozumieniem. Osoba, której zaufała, wyśmiała ją i zerwała z nią kontakt. W liście do redakcji magazynu Metro. Emma wyjaśniła, że abroseksualność oznacza zmianę orientacji seksualnej, która może się wahać i zmieniać w czasie.

Dla tych z was, którzy nie wiedzą, czym jest abroseksualność, krótko mówiąc, oznacza po prostu sytuację, kiedy czyjaś orientacja seksualna ulega wahaniom i zmianom – napisała w liście 

Emma dorastała w latach 90., kiedy to społeczeństwo uznawało jedynie heteroseksualność, homoseksualność i lesbijki. Inne orientacje były uważane za "wymyślone". Ludzie, którzy nie mieli do czynienia z różnorodnymi orientacjami seksualnymi, nie byli skłonni do ich poznania i zrozumienia. W rezultacie Emma spotkała się z negatywnymi reakcjami na swoją abroseksualność.

Sama o swojej orientacji dowiedziała się dopiero dwa lata temu, w wieku 30 lat. Przez lata zmagała się z określeniem swojej seksualności, ponieważ zmieniała się.

Do tego momentu zmagałam się z określeniem tego, jaka jest moja seksualność, ponieważ zmieniała się ona bardzo szybko. Bywały momenty, gdy i ja z siebie szydziłam, karcąc siebie za to, że sama nie jestem pewna tego, kim jestem – kontynuowała

Emma wyjaśniła, że jej tożsamość nie była kwestią braku zdecydowania, lecz płynności. 

Jednego dnia czułam się jak lesbijka, a kilka dni lub tygodni później bardziej utożsamiałam się z biseksualnością. Moja seksualność była płynna – dodała

Przez większość życia czuła się zagubiona, co wprawiało w osłupienie jej znajomych, którzy nie rozumieli jej zmiennych deklaracji. Wszystko zmieniło się, gdy natknęła się na post edukatorki seksualnej Zoe Stoller na Instagramie, który dotyczył abroseksualności. Dzięki temu Emma mogła lepiej zrozumieć siebie.

Obecnie nie ma problemu z pytaniami o swoją seksualność, pod warunkiem, że są zadawane z szacunkiem. Emma cieszy się wsparciem ze strony znajomych i rodziny, którzy akceptują ją taką, jaka jest.

Jedno z często zadawanych jej pytań dotyczy wpływu abroseksualności na jej związki. Emma zapewnia, że jej orientacja nie zmienia relacji z żadną  osobą, z która jest w związku.

Nie zmienia to moich relacji w taki sam sposób, jak bycie biseksualnym nie powoduje, że dana osoba czuje się inaczej wobec swojego partnera. Kocham bardziej osobę, niż jej płeć, więc nie ma znaczenia, czy moja seksualność zmienia się, gdy jestem z kimś w związku – wyjaśniła Emma

Emma przyznaje, że bolą ją komentarze sugerujące, by "zdecydowała się, po której stronie jest" lub "przyznała, że jest biseksualna". Uważa, że brak zrozumienia nie oznacza, że jej orientacja jest mniej prawdziwa. Wierzy, że w przyszłości abroseksualność będzie postrzegana jako coś normalnego, a nie chwilowa "moda".

Czym jest abrosekulaność?

Abroseksualność to orientacja seksualna charakteryzująca się zmiennością i płynnością. Osoby abroseksualne doświadczają zmieniającego się pociągu seksualnego, który może wahać się między różnymi orientacjami w zależności od czasu. Dla niektórych, orientacja może się zmieniać co kilka dni, tygodni, a nawet lat, podczas gdy inni mogą doświadczać tych zmian bardziej sporadycznie.

Kluczowym aspektem abroseksualności jest to, że zmiany w orientacji nie są wynikiem braku zdecydowania, ale naturalną częścią tożsamości tych osób. Zmiany te mogą obejmować różne orientacje, takie jak heteroseksualność, homoseksualność, biseksualność, panseksualność i inne, a niekiedy osoby abroseksualne mogą również przeżywać okresy aseksualności, kiedy nie odczuwają pociągu seksualnego w ogóle.

Zobacz także: 7 sygnałów, że Twoje libido potrzebuje pomocy

Udostępnij: