Postanowienie „będę oszczędzać przez cały miesiąc, a pod koniec odłożę to co zostało” prawie nigdy się nie sprawdza. Najlepiej odkładać pieniądze od razu po wypłacie i najlepiej na jakiejś lokacie. Wtedy nie będziesz wydawać tylko to, co ci zostało.
<font color="#ffff00">#Małe, ale konkretne cele </font>
Zamiast postanowić, że odłożysz ile się da do końca roku, ustal konkretną kwotę. Na przykład odłożę 1000 zł do listopada. W każdym przypadku taki system sprawdza się dużo lepiej.
<font color="#ffff00">#Płać gotówką </font>
Płacenie kartą sprawia, że nie widzimy pieniędzy, które wydajemy. Dużo trudniej będzie nam wydać pieniądze na kolejną niepotrzebną bzdurę, kiedy będziemy mieć je w ręce.
<font color="#ffff00">#Zmniejsz odkładaną sumę pieniędzy </font>
Jeśli postanawiasz, że będziesz oszczędzać 500 zł miesięcznie, ale efekt jest taki, że pod koniec miesiąca konto i tak jest na minusie – zmniejsz odkładaną kwotę o połowę. Kiedy już ruszamy choćby złotówkę z przeznaczonej na oszczędności sumy, zazwyczaj uznajemy, że to nie ma sensu. Dlatego lepiej jest ustawić sobie niższy pułap, który będziemy mieli możliwość zrealizować.
<font color="#ffff00">#Omijaj promocje </font>
Wbrew pozorom na wyprzedażach wydajemy najwięcej i to za rzeczy, których nie potrzebujemy. Kupujemy, „bo przecież jest promocja”. W rzeczywistości ceny przed promocją są zawyżane, aby potem spaść i tylko udawać promocję.