Dzieła Emila Zoli, które warto przeczytać

Jutro 115. rocznica śmierci francuskiego dziewiętnastowiecznego pisarza i naturalisty Emila Zoli. Pasjonował się prawdą oraz sprawami społeczno-politycznymi. Literacki gigant zmarł w wieku 62 lat z powodu zatrucia tlenkiem węgla w swoim domu. Niektórzy sugerują, że śmierć Zoli nie była nieszczęśliwym wypadkiem, a morderstwem na tle politycznym. Pisarz zarzucał władzom antysemityzm i niezgodne z prawem skazanie i uwięzienie francuskiego oficera skazanego o zdradę Dreyfusa. Które dzieła z jego dorobku warto przypomnieć?

    #1 „Teresa Raquin”

    Powieść Zoli z 1867 i pierwsze dzieło pisarza, które zwróciło na niego uwagę paryskiej publiczności. Pierwszy raz pisarz zastosował opracowaną przez siebie metodę naturalistyczną. Krytyka przyjęła powieść z ogromnym oburzeniem. Zola został oskarżony o szerzenie pornografii i łamanie powszechnie przyjętych zasad obyczajowych oraz estetycznych (drobiazgowy opis wyłowionego z wody ciała).

    #2 „Feta w Coqueville”

    To pełna humoru nowela opowiadająca o dwóch zwaśnionych rodach małej osady rybackiej. Niecodzienny połów, którego plonem są beczki pełne likieru, diametralnie zmienia stosunki pomiędzy mieszkańcami osady.

    #3 Trylogia „Trzy Miasta”

    Na trylogię złożyły się książki „Lourdes”, „Rzym” oraz „Paryż”. Zola poddał w nich druzgocącej krytyce skomercjalizowany kult cudów i objawień, skostniałe i zamknięte wobec wiernych struktury hierarchii kościelnej, a wreszcie nieczułość Kościoła na problemy społeczno-polityczne. W konsekwencji jego książki zostały umieszczone na Indeksie ksiąg zakazanych. Pisarz wytykał także obojętność rządów Francji i Europy wobec ludobójstwa Ormian po masakrach dokonanych w sułtańskiej Turcji w latach 1894-1896.

    #4 Cykl „Rougon-Macquartowie”

    To propozycja dla tych, którzy lubią książki „tasiemce” i mają sporo wolnego czasu. Rougon-Macquartowie to cykl 20 powieści napisanych przez Emila Zolę. Opowiada dzieje różnych członków rodziny Rougon-Macquartów w czasie II Republiki Francuskiej, w czasie zamachu stanu i od okresu Napoleona III do wojny prusko-francuskiej 1871 roku, która spowodowała upadek Cesarstwa. Kolejne powieści nie zawsze są uszeregowane chronologicznie, a czytanie ich poza kolejnością jest możliwe bez szkody dla zrozumienia całości, choć znajomość związków rodzinnych między bohaterami niewątpliwie wzbogaca lekturę.

    W skład cyklu weszły powieści

    „Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów” (La Fortune des Rougon, 1871)
    “Zdobycz” (La Curée, 1871-72)
    “Brzuch Paryża” (Le Ventre de Paris, 1873);
    “Podbój miasta Plassans” (La Conquête de Plassans, 1874)
    “Grzech księdza Mouret” (La Faute de l'Abbé Mouret, 1875)
    “Jego ekscelencja Pan Minister Rougon” (Son Excellence Eugène Rougon, 1876)
    “W matni” (L'Assommoir, 1877)
    „Kartka miłości” (Une Page d'amour, 1878)
    „Nana” (Nana, 1880)
    „Kuchenne schody” (Pot-Bouille, 1882)
    „Wszystko dla pań” (Au Bonheur des Dames, 1883)
    „Radość życia” (La Joie de vivre, 1884)
    „Germinal” (Germinal, 1885)
    „Dzieło” (L'Œuvre, 1886)
    „Ziemia” (La Terre, 1887)
    „Marzenie” (Le Rêve, 1888)
    „Bestia ludzka” (La Bête humaine, 1890)
    „Pieniądz” (L'Argent, 1891)
    „Klęska” (La Débâcle, 1892)
    „Doktor Pascal” (Le Docteur Pascal, 1893)

    Źródło zdjęcia: http://www.bbc.co.uk/programmes/articles/YpmyhGTgGrVMnRPrwmVQgJ/emile-zola-literature-s-greatest-whistleblower

    +
    Udostępnij: