Dzieciństwo jest najważniejszym okresem naszego życia, które kształtuje osobowość i charakter. W tym czasie rodzice pragnął wychować swoje dzieci najlepiej jak potrafią, ale często nieświadomie popełniają błędy, które mają swoje konsekwencje w dorosłym życiu. Jakich rzeczy nie mówić swojemu dziecku, aby wyrosło na szczęśliwego i silnego człowieka?
- Źle to robisz, ja to zrobię za Ciebie
- Masz wieczne potrzeby
- Przestań płakać
- To nie dla chłopczyków/dziewczynek
- Przestań tak robić, bo odstraszasz innych
Źle to robisz, ja to zrobię za Ciebie
W ten sposób odbierasz swojemu dziecku motywację, chęci, ale przede wszystkim obniżasz jego pewność siebie. Pozwól na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków. Nikt nie urodził się z umiejętnościami dorosłego człowieka, a więc nauka może być powolna i niezdarna, ale ważne jest, że samodzielnie dochodzi do rozwiązań. Przez ciągłe robienie czegoś za dziecko sprawiasz, że w przyszłości będzie mało zaradne. To właśnie w dzieciństwie posiada się największą kreatywność, a wspieranie tego jest lepszą drogą niż wyręczanie.
Masz wieczne potrzeby
Nie oszukujmy się. Rolą rodzica jest zaspokojenie potrzeb swojego dziecka. Proszenie dziecka o pomoc jest oznaką zaufania. Kiedy dziecko przychodzi z prośbą, to świadczy to o tym, że odbiera Ciebie za wzór, który posiada większą wiedzę i jest w stanie mu pomóc. Nigdy nie daj odczuć, że jego potrzeby Cię męczą, a wręcz przeciwnie, pokaż, że zawsze jesteś obok, aby pomóc.
Przestań płakać
Łzy są konsekwencją emocji i nigdy nie powinno się komuś zabraniać okazywania uczuć. Płacz jest naszą drogą zrzucenie z siebie ciężaru, ale także są oznaką szczęścia. Łzy nie powinny być postrzegane jako oznaka słabości. Kierując takie słowa do dziecka, dajemy też mu odczuć, że jego uczucia nie są dla nas ważne. Sprawiamy tym, że dziecko zamyka się przed nami, a w przyszłości może mieć problemy z okazywaniem emocji. W takich momentach najlepiej jest przytulić i okazać zainteresowanie.
To nie dla chłopczyków/dziewczynek
W dorosłym życiu można nie raz zobaczyć kobietę na stanowisku, które z reguły jest przypisywane mężczyźnie i na odwrót. Nie ma też potrzeby wydzielaniu dziecku zabawek czy hobby, które jest na ogół kojarzone z jedną z płci. Jeśli syn ma ochotę na zabawę lalkami lub córka pragnie trenować piłkę nożną, to pozwól na to.
Przestań tak robić, bo odstraszasz innych
W ten sposób dziecko dorasta w przekonaniu, że jej zdanie jest nic niewarte, a jedynie opinie innych się liczą. Takie słowa uczą, że należy żyć w taki sposób, żeby podobać się otoczeniu, co często łączy się z tym, że zachowujemy się wbrew swoim uczuciom i przekonaniom. Najważniejsze jednak jest, żeby dziecko mogło czuć się swobodnie pod względem okazywania tego, jakim jest i żeby ludzie akceptowali jego prawdziwą osobę.
+