Marek Aureliusz – 10 niesamowitych rad cesarza rzymskiego!

Marek Aureliusz był rzymskim cesarzem, filozofem i pisarzem. Był bardzo ceniony przez swój lud, a to dlatego, że był jemu całkowicie oddany. Zmarł podczas wyprawy wojennej przeciw Markomanom, kiedy to zachorował na dżumę.

Cesarz stworzył pracę pod tytułem „Rozmyślenia”, która powstała pod koniec jego życia. Jest ona pełna życiowych mądrości i rad, które warte są przemyślenia.

Pośpiech działa na niekorzyść

Według Aureliusza podejmowanie zbyt szybkich decyzji i osądów nie jest dobrym rozwiązaniem. Uważał, że czas jest bardzo cenny w kwestii oceniania ludzi i sytuacji, a więc zachęcał lud do powściągliwości.

Nie licz na to, że każdy człowiek jest dobry

Marek Aureliusz widział zło w tym świecie i doskonale wiedział, że są ludzie, którzy po prostu nie chcą postępować kierując się dobrem. Co wcale nie oznacza, że należy przestać szukać tego dobra.

Znajdź przyczynę zachowania człowieka zanim ocenisz

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, cesarz namawiał do powściągliwości. Wiele naszych działań jest konsekwencją zwykłego braku doświadczenia lub niewiedzy, a więc nie należy od razu oceniać i skreślać drugiego człowieka. Najpierw warto poznać powód, dla którego tak się zachował.

Negatywne podejście powoduje nieszczęście

Fakt, że coś nam nie wychodzi nie jest tak naprawdę źródłem naszego nieszczęścia. To nasze podejście do sytuacji najbardziej na nas wpływa. Jeśli każde potknięcie traktujemy jak koniec świata i zaczynamy pesymistycznie spostrzegać świat, to stajemy się po prostu nieszczęśliwi. Warto ograniczyć takie negatywne podejście do spraw, a każdy problem stanie się łatwiejszy.

Jesteśmy tu po to, aby sobie pomagać

Nie należy tracić nadziei na życie w harmonii pomimo wszechstronnego egoizmu. Według Aureliusza to władcy ponosili największą odpowiedzialność, bo to oni mieli za zadanie dbać o ład i harmonię życia ludu.

Zapanuj nad emocjami

Jest to podstawa w tworzeniu poprawnych relacji z innymi. Człowiek codziennie jest narażony na burzę emocji, ale warto nauczyć się kontroli nad nimi. Cesarz podkreślił, że szkoda na negatywne emocje, skoro życie jest tak krótkie.

Skromność się ceni

Bez względu na to, jakie stanowisko pełnisz i gdzie stoisz w hierarchii społecznej, to też popełniasz błędy. Każdy z nas się myli i to sprawia, że jesteśmy równi sobie. Nie należy patrzeć się na innych z góry.

Dobroduszność to klucz to usunięcia zła

Człowiek jest w stanie nauczyć się troski i życzliwości. Wystarczy, że każdego dnia będzie ją okazywał. W pewnym momencie po prostu wejdźcie nam w krew. Aureliusz uważał, że dzięki dobroduszności człowiek jest w stanie pozbyć się zła.

Okazuj szacunek

Żaden człowiek nie zasługuje na gardzenie lub dyskryminację. Każdy z nas jest równy sobie i nikt nie powinien źle traktować człowieka. Szacunek jest drogą do porozumienia i lepszego życia. Bez względu na to skąd druga osoba pochodzi lub jakie błędy popełniła.

W połowie to my odpowiadamy za wyrządzone nam krzywdy

Brzmi nieciekawie, ale jest prawdziwe. To my pozwalamy na to, aby jakiś czyn lub słowo nas dotknęło. W rzeczywistości mamy wpływ na to, co nas rani i to my decydujemy o swoich reakcjach na sytuacje, ale zapominamy, aby to wykorzystać.

+
Udostępnij: