Jak poradzić sobie z porażką? Strategiczne działania, które każdy z nas powinien poznać!

W życiu spotykamy się z różnymi sytuacjami, z którymi musimy się zmierzyć. Ustalamy zatem jakieś działania, które nie zawsze idą po naszej myśli i kończą się porażką. Jak sobie z tym poradzić i co zrobić, aby ruszyć naprzód?

Jak zrozumieć porażkę?

Każdy z nas stara się realizować w każdej sferze swojego życia. Nie ma znaczenia czy jest to praca, związek czy przyjaźń. Staramy się dawać z siebie wszystko, co najlepsze, aby ostatecznie osiągnąć sukces i czuć się spełnionym. Życie jednak lubi toczyć się według własnych zasad i nie zawsze nasz wyznaczony cel się spełnia.

Przede wszystkim pamiętaj, że porażka jest tak naprawdę początkiem. Jest to dla nas szansa, aby nabrać większego doświadczenia i stać się o wiele silniejszym i pewniejszym siebie. Jest to dla nas życiowa lekcja, z której powinniśmy wyciągnąć wnioski. Ważne jest zatem, aby nauczyć się jak sobie radzić z porażkami. Jak to zrobić?

Nabierz dystansu

Ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom w chwili, kiedy doświadczamy porażki. Jeśli spojrzymy na całą sytuację z dystansem, to będziemy w stanie przeanalizować ją w odpowiedni sposób i zauważyć punkt, w którym popełniliśmy błąd.

Kontrola emocji

Dystans jest początkiem rozwijania w sobie kontroli nad emocjami. Pozwala to nam na przemyślane i spokojne podejmowanie decyzji, a co za tym idzie, poczujemy większą motywację do działań.

Nie bój się odpowiedzialności

Odpowiedzialność za pewne czyny niepotrzebnie kojarzy nam się z czymś złym. Jest to sygnał, że coś możemy mieć pod kontrolą, a więc mamy na to wpływ. Należy zatem odblokować swoje myśli i poczuć władzę w swoich rękach.

Rozplanowanie działań

Analiza pozwala na rozplanowanie strategicznych działań, które poprowadzą nas do poprawy sytuacji. Ważne jest jednak, aby na samym planowaniu się nie zakończyło. Potrzeba zatem czynu, który poprowadzi nas do konfrontacji.

Zmierz się z porażką

Nadszedł czas, aby stanąć twarzą w twarz ze swoją porażką. Jest to szansa, aby na nowo podjąć się wyzwania i krok po kroku przeć do przodu. Daje nam to możliwość wielu zmian, jesteśmy w stanie przewidzieć niektóre działania oraz mamy pod kontrolą swoje emocje, które lubią brać nad nami górę.

Bądź z bliskimi

Nie bój się prosić o pomoc bliskich, jeśli czujesz, że takowej potrzebujesz. Wsparcie ze strony przyjaciół lub rodziny potrafi dodać nam ogromnej otuchy oraz motywacji. Dodatkowo mamy świadomość, że w walce z porażką nie jesteśmy sami.

Pozytywne nastawienie

Odstaw wszystkie negatywne myśli, które towarzyszyły ci przez ten ostatni czas. Pozytywne nastawienie potrafi bardzo wiele zmienić. Zaczynamy widzieć o wiele więcej elementów sytuacji, które wcześniej nam umykały.

Pamiętaj, że porażki się zdarzają. Nie raz popełniamy te same błędy, ale nigdy nie są one bez powodu. Każda taka lekcja jest szansą na nasz rozwój.

Udostępnij: