8 psychologicznych tajemnic, które doświadczamy każdego dnia!

Umysł człowieka stanowi największą zagadkę dla naukowców. Do tej pory znamy jedynie kilka procent naszej psychiki. Nasz umysł kryje wiele tajemnic, które mogą okazać się ogromnym dla nas zaskoczeniem, mimo że większość z tych rzeczy doświadczamy niemal codziennie lub mogliśmy być ich świadkiem. Dowiedz się, co skrywa nasz umysł!

Muzyka poprawia kreatywność

Pewnie zauważyliśmy, że w miejscach pracy włączone jest radio. W sklepach również w tle leci muzyka. W wielu publicznych miejscach mamy do czynienia z grającą muzyką i mało kto nawet zwraca na to uwagę. Traktujemy to, jako „umilacz” dla pracy lub spędzonego czasu w danym miejscu. W rzeczywistości jednak muzyka w tle pobudza naszą kreatywność. Stajemy się bardziej pobudzeni i chętniej przebywamy w danym miejscu.

Z roku na rok wzrasta ilość osób cierpiących na nieustanny stres i lęk

Stres i lęk są bardzo silnymi uczuciami, które w zależności od psychiki, bardziej wgryzają się w nasze życie. Poziom stresu znacznie wzrósł, w porównaniu do tego, co było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego? Każdy z nas posiada łatwy dostęp do dużej ilości informacji, które zazwyczaj są negatywne. Co więcej, styl życia człowieka uległ drastycznej zmianie. Skupiamy się bardziej na pracy niż na rozwijaniu relacji między bliskimi. Coraz więcej z nas decyduje się na bycie samym. Odcinamy się od społeczeństwa oraz nie potrafimy wejść w związek, jako że mamy zły obraz samych siebie oraz posiadamy zbyt wysokie oczekiwania co do partnera.

Zastępczy plan nie zawsze nam pomaga

Plan B daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewność, że zawsze mamy jakieś wyjście. W niektórych sytuacjach jest to pomocne, ale w innych może nam jedynie zaszkodzić. Świadomość, że mamy wsparcie w postaci planu B sprawia, że nie dajemy z siebie 100% swoich możliwości. Przeciągamy w czasie rzeczy, które mamy do zrobienia, aby osiągnąć cel. Nasze nastawienie staje się nieco obojętne na nasz plan A, a co za tym idzie, nasz cel staje się cięższy do osiągnięcia.

Ludzie odczuwają strach przed szczęściem

Wydaje się dziwne? W końcu każdy chce być szczęśliwy. W rzeczywistości jednak istnieją osoby, które za wszelką cenę starają się uniknąć uczucia szczęścia z obawy przed zranieniem. Taki efekt mógł być wywołany w momencie, kiedy dana osoba doświadczyła krzywdzących i bolesnych wydarzeń w momencie odczuwania szczęścia. Zaczyna żyć zatem w przekonaniu, że każda szczęśliwa chwila może przynieść takie samo cierpienie.

Kontakt z naturą wywołuje poczucie szczęścia

Człowiek należy do przyrody. Jesteśmy częścią natury, a więc potrzebujemy mieć z nią kontakt. Wystarczy 20-30 minut obecności w parku, aby zacząć odczuwać satysfakcję, szczęście i relaks. Świadomie możemy tego nie odczuwać, ale nasza podświadomość wyraźnie odbiera ten kontakt z przyrodą.

Rysunek na pamięć

Istnieje wiele technik nauczania. Ludzie posiadają lepszą pamięć wzrokową lub słuchową i to od tego zależy, jak lepiej zapamiętujemy rzeczy. Rysunek jednak jest bardzo dobrym sposobem bez względu na to, do której grupy należysz. Jeśli chcesz coś zapamiętać, zrozumieć lub nauczyć się, to tekst zmień w rysunek. W ten sposób skupiasz się na tekście do zapamiętania oraz automatycznie tworzysz jego obraz, który dobrze wpływa na pamięć wzrokową. Taki sposób jest bardzo przydatny dla starszych osób. Co więcej, nie musimy być mistrzami w rysowaniu. Wystarczą zwykłe ruchy długopisem lub ołówkiem, aby stworzyć obraz, który zapadnie nam w pamięć.

Wewnętrzna presja nas zniechęca

Każdy z nas tworzył plany i cele do osiągnięcia. Czy nam wychodziły? Z pewnością nie wszystkie. Być może miały na to wpływ zewnętrzne czynniki, ale w większości przypadkach na niepowodzenie ma wpływ nasze złe podejście. Mówimy sobie, że musimy zacząć coś robić lub dokądś zmierzać. Narzucamy na siebie niepotrzebną presję. Zadaj sobie zatem pytanie, czy faktycznie pragniesz to, do czego właśnie zmierzasz. Bądź ze sobą w zgodzie, bez zmuszania i presji.

Pamiętnik wpływa na nasze zdrowie

Większość z nas w dzieciństwie prowadziła pamiętnik. Powroty do tych zapisanych kartek sprawiają, że robi nam się ciepło na sercu i stanowi to dla nas bardzo miłe wspomnienia (z delikatną ilością zawstydzenia). Okazuje się jednak, że prowadzenie pamiętnika nie jest tylko wyjątkową pamiątką, ale również dobrze wpływa na nasze zdrowie. Przelewane na papier zmartwienia, myśli i emocje sprawiają, że pozbywamy się nazbieranego stresu i napięcia. Nasz układ odpornościowy ulega zatem poprawieniu.

Udostępnij: