10 szkodliwych zwyczajów w zachowaniu, które poważnie wpływają na naszą przyszłość

Każdy nasz czyn niesie za sobą konsekwencje, z którymi następnie będziemy musieli się zmierzyć. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niektóre małe decyzje potrafią wpłynąć na nasze życie w nie najlepszy sposób. Poznaj szkodliwe zwyczaje, które decydujemy się praktykować, a które poważnie nam szkodzą.

Życie ponad swoje możliwości

Pieniądze stanowią ważną rolę w życiu każdego człowieka. Problem polega jednak na tym, że część z nas wydaje więcej, niż może zarobić. To doprowadza do kolejnych szkodliwych decyzji jak na przykład pożyczki. Lepiej zatem powstrzymać się od wydawania pieniędzy, których tak naprawdę nie mamy. Analiza zarobków w porównaniu do kosztów pozwoli określić, w jakim miejscu się znajdujesz.

Drobne kłamstewka

Z pozoru wydają się niewinne i nieszkodliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że każde kłamstwo zniechęca drugiego człowieka. Mimo że ciężar drobnych kłamstewek nie jest taki poważny, to za to ich ilość potrafi być przytłaczająca i pozbywa drugiego człowieka zaufania. Przez to też okłamane osoby decydują się zerwać kontakt, a osoba kłamiąca zostaje sama.

Poświęcanie samego siebie dla innych

Musimy zrozumieć, że nasze potrzeby są tak samo ważne, jak innych. Ignorowanie siebie w imię innych do niczego nie doprowadzi. Ludzie żyją w przekonaniu, że skupianie się na własnych potrzebach jest oznaką egoizmu. Jest to całkowicie błędne i krzywdzące. Jeśli nie szanujemy własnych potrzeb, to nikt inny tego też nie będzie robił.

Narzekanie

Takie działanie również ma poważny wpływ na nasze życie. Przede wszystkim ludzie zaczynają się odcinać. Nikt nie chce spędzać czasu z osobą, która jest ze wszystkiego niezadowolona i we wszystkim widzi problem. Po drugie, narzekanie wpływa na nasze marne radzenie sobie w różnych sytuacjach. Zamiast skupić się na rozwiązaniu problemu, to poświęcamy czas na narzekanie, a problem nadal zostaje lub jeszcze bardziej narasta.

Perfekcjonizm

Dążenie do perfekcji może wydawać się dobrą cechą, ale potrafi być bardzo zgubna. Dlaczego? Znaczenie perfekcji jest czymś subiektywnym. Dla każdego perfekcja może być zupełnie czymś innym. We wszystkim znajdzie się ktoś, kto coś lubi lub nie. Warto zatem dążyć do perfekcji nie dla innych, a dla siebie – pod kątem naszego subiektywnego znaczenia tego słowa.

Ukrywanie emocji

Niewypowiedziane emocje potrafią wiele zmienić w naszym życiu. Powodem tego może być zwykły strach przed reakcją. Kiedy jednak nie jesteśmy szczerzy z drugą osobą na temat swoich uczuć, to nigdy się nie dowiemy, jak wszystko mogłoby się potoczyć. Wtedy jedynie pozostajemy sami z bólem w sercu, że nie zaryzykowaliśmy.

Przeciąganie w czasie

Zawsze wydaje nam się, że mamy czas. Życie mija z dnia na dzień, a my ciągle jesteśmy przekonani, że zdążymy wszystko zrobić. Rzeczywistość jest jednak inna i życie toczy się własnymi ścieżkami, a więc w pewnym momencie może okazać się, że już tego czasu na pewne rzeczy nie mamy. Nie warto zatem przeciągać pewne sprawy, które wykonane teraz będą mogły służyć nam całe życie.

Zrzucanie winy

Zrzucając na kogoś winę, podkreślamy fakt, że nie potrafimy wziąć odpowiedzialności za siebie, swoje działanie i swoje życie. Prędzej czy później takie zachowanie może obrócić się przeciwko nam, bo w pewnym momencie nie będzie nikogo, na kogo można zrzucić winę i będziemy musieli ponieść odpowiedzialność, przed którą całe życie się uciekało.

Ciągły sprzeciw

Każdy ma prawo do swojej opinii i nawet jeśli uważasz inaczej, to nie ma potrzeby umniejszać czyjejś opinii. Ciągłe wykłócanie się i sprzeciwianie wszystkiemu, co ktoś mówi, sprawi, że zwyczajnie ta osoba się od ciebie odetnie.

Na siłę mierzymy się z trudnościami

Nie chcemy się poddawać i uważamy, że niektóre sytuacje wymagają naszego potu i łez, aby w końcu było lepiej. W rzeczywistości nic nie jest lepiej, a jedynie gorzej, bo z czasem pojawiają się konsekwencje naszej decyzji. Na przykład posiadasz pracę, która fizycznie jest dla ciebie za ciężka, ale nie zdecydujesz się na odejście. Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się jednak problemy zdrowotne, które są efektem tej pracy.

Udostępnij: