Codzienne kłamstwa – 5 rodzajów, które mówimy każdego dnia

Nie lubimy, kiedy ktoś nas okłamuje, a więc staramy się nie robić tego samego. Dla każdego jednak kłamstwo oznacza zupełnie coś innego. Wszyscy również wyznaczamy granicę w tym, gdzie mówimy prawdę, a gdzie już zaczyna się kłamstwo. Każdy jednak dopuszcza się codziennych kłamstw, które w naszej ocenie nimi nie są, a jednak zaginają prawdę. Co to takiego?

Pomijanie

Nie mówienie całej historii jest takim samym kłamstwem jak zmienianie wszystkich wydarzeń. Kiedy jesteśmy o coś zapytani, a my odpowiadamy, pomijając pewne fakty, to również dopuszczamy się kłamstwa. Pamiętaj, że jeśli nic nie mamy na sumieniu, to nie ma też powodu do pomijania wydarzeń, nawet jeśli są one teoretycznie nieistotne.

Ochrona

Ludzie nie lubią odczuwać zawodu, a więc bardzo często decydują się na nieokazywanie tego, co czują lub myślą. Mają wrażenie, że dzięki temu ochronią się przed potencjalnym skrzywdzeniem. W rzeczywistości jednak okłamujemy siebie i innych. Tworzymy fałszywy portret osoby, której nie zależy i jest obojętna, a w głębi serca jest zupełnie na odwrót. Takie zachowanie może doprowadzić do wielu nieporozumień oraz hamujemy samych siebie przed szczęściem.

Wyolbrzymianie

Każdy z nas wyolbrzymia niektóre sytuacje, a wszystko po to, aby mieć usprawiedliwienie dla swoich emocji. Jest to jednak kłamstwo, które może być bardzo krzywdzące dla innych. Narzucamy im odpowiedzialność za coś, co tak naprawdę nie miało miejsca, a bynajmniej nie w takim stopniu. Co więcej, nie potrzebujemy mieć powodu, aby czuć się tak, jak się czujemy. Jeśli jakaś drobna sytuacja pobudziła w tobie duże nerwy, to zlokalizuj źródło takiej reakcji, zamiast wyolbrzymiać sprawę, aby do niej dorównała.

Plotkowanie

Gdziekolwiek pójdziemy, to możemy napotkać się na plotkujących ludzi. Sąsiadki na ławce, przyjaciele w barze, współpracownicy w firmie. Wszędzie są osoby, które przekazują między sobą coś, co zostało już przetworzone na wszystkie strony i w żaden sposób nie przypomina prawdy. Plotkowanie wydaje się niewinne, ale czy usłyszaną plotkę powiesz prosto w twarz osobie, która jest jej ofiarą? Istnieją duże szanse, że nie, bo wiesz, że może to kogoś zranić. Plotka umiera, kiedy nie jest przekazywana dalej, a więc nie pozwól sobie na dalsze przenoszenie kłamstwa.

Reakcja pod kontrolą

Ten rodzaj kłamstwa jest bardzo podobny do pomijania i wyolbrzymiania pewnych faktów. Opowiadając o zdarzeniach, często łagodzimy swoje słowa lub zachowania, a za to wyolbrzymiamy słowa i zachowania innych. To daje fałszywy obraz całej sytuacji, aby jak najbardziej oczyścić się z winy. W ten sposób kontrolujemy reakcję naszego rozmówcy. Jest to również pewien rodzaj manipulacji, w którym nie dajemy drugiej osobie możliwości ocenienia całej sytuacji z obiektywnej strony.

Udostępnij: