Ciche dni wydają się nieszkodliwe i niegroźne. W rzeczywistości jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak poważnie taka sytuacja wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Efektem takiego traktowania mogą być stany lękowe, które są bardzo trudne do wyleczenia. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, co robić, kiedy druga osoba traktuje cię jak powietrze.
Jak działają ciche dni?
Takie traktowanie ciągnie za sobą szereg innych działań. Osoba ignorowana zaczyna szukać powodu takiej sytuacji. Zawsze staramy się znaleźć pewne wytłumaczenie, ponieważ niewiedza może doprowadzić do jeszcze większego szału.
Szukając wytłumaczenia, mało kiedy doszukujemy się winy w drugiej osobie. To zazwyczaj w nas samych znajdujemy powody, które mogły do tego doprowadzić. Co ciekawe, bardzo często doszukujemy się ich na siłę, czyli z pozytywnej cechy tworzymy źródło problemu.
Po co szukamy powodu? Niewiedza sprawia, że czujemy się całkowicie pozbawieni wszelkiej kontroli. Znajdując powód, zaczynamy czuć pewien grunt pod nogami, ale to nadal nie jest żadne rozwiązanie, jako że ciche traktowanie ciągle ma miejsce.
Jak to na nas wpływa? W takich sytuacjach zachowujemy się na trzy sposoby.
1) zamykamy się w sobie
2) staramy się zasłużyć na uwagę
3) atakujemy
W każdych z tych trzech sytuacji dzieje się coś toksycznego. Kiedy zamykamy się w sobie, to trzymamy wszelkie emocje, które z czasem i tak będą musiały znaleźć ujście. Chowanie ich w sobie doprowadza również do niestabilności emocjonalnej. W przypadku szukania uwagi pojawia się w nas bardzo duża niepewność. Każde nasze podejście może kończyć się dalszym ignorowaniem, co pogłębia uczucie lęku. Atak natomiast jest związany ze stresem i nerwami. Bardzo emocjonalnie podchodzimy do sytuacji, która nas frustruje.
Co robić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby zbudować w sobie szacunek do samego siebie. Miej na uwadze, że wyżej opisane reakcje jedynie nam szkodzą i to my do nich doprowadzamy. Jeśli osoba, która serwuje nam ciche dni, robi to celowo i świadomie, to pamiętaj, że może kryć się za tym jakiś konkretny powód. Postaraj się zatem zapoczątkować spokojną rozmowę. Jeśli jednak dana osoba nie będzie czuła się gotowa, to nie naciskaj. Daj do zrozumienia, że jesteś chętny dojść do jakiegoś porozumienia, ale w czasie czekania na rozmowę zajmij się swoimi potrzebami. Naciskiem lub rozmyślaniem niczego nie zdziałasz, a jedynie zaszkodzisz sobie i danej relacji.
Pamiętaj jednak, że w większości przypadkach ciche traktowanie dzieje się nieświadomie. Dana osoba zwyczajnie potrzebuje przestrzeni dla siebie, jest zestresowana lub przepełniona obowiązkami, co doprowadza do lekkiego dystansu. Pozwól jej zatem poukładać sprawy w swoim życiu.