8 sygnałów wskazujących na to, że potrzebujesz odpoczynku

Nie każdy z nas potrafi zapomnieć o pracy i innych obowiązkach na rzecz relaksu fizycznego i psychicznego. W konsekwencji pracujemy zbyt dużo, zbyt ciężko i ponad nasze siły. Mamy problem z oderwaniem się od pracy, co potwierdzają badania przedsiębiorców; aż 55% z nich rezygnuje z wakacji na rzecz doglądania interesu, lub podczas wyjazdu skupia się na pracy, co uniemożliwia reset dla umysłu. Należy pamiętać, że to właśnie wakacje zwiększają naszą produktywność. Poniżej przedstawiamy sygnały świadczące o tym, że potrzebujesz odpoczynku.

1. Czujesz się i wyglądasz kiepsko

Pierwsza i najbardziej widoczna dla innych oznaka zmęczenia pracą. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy to inny najszybciej dostrzegą, kiedy  zacznie się dziać z nami coś złego. Pogoń za pracą często uniemożliwia zalecane 7-8 godzin snu, co  odbija się na naszym wyglądzie i zdolnościach w pracy.

2. Życie prywatne jest na drugim planie

Jeśli po raz kolejny nie masz czasu na wywiadówkę u dzieci, czy wyjazd rodzinny jest to oznaka, że praca przejęła kontrolę nad Twoim życiem. Czas poświęcić więcej uwagi najbliższym.

3. Brak entuzjazmu

Najczęściej początki w nowej pracy są najbardziej ekscytujące, jednak jeśli po jakimś czasie zupełnie nie czujesz ekscytacji, która Ci wcześniej towarzyszyła, jest to znak przepracowania. Jeśli nie pamiętasz już, za co kiedyś lubiłeś swoją pracę, czas na odpoczynek.

4. Brak poczucia humoru

Kolejna łatwa do dostrzeżenia zmiana spowodowana nadmierną ilością pracy. Brak poczucia humoru z pozoru o niczym nie świadczy, jednak kiedy sytuacja się nagminnie powtarza, powinno dać to do myślenia.

5. Potrafisz myśleć tylko o pracy

Praca nie powinna, a wręcz nie może być obecna w naszych myślach non stop. Jeśli nawet w weekendy, podczas urlopu czy po powrocie do domu myślisz o obowiązkach jest to niezaprzeczalny znak, że powinieneś dać sobie odpocząć.

6. Musisz odreagować

Niektórzy z nas radzą sobie ze stresem w pracy i zmęczeniem obowiązkami poprzez spotkania ze znajomymi, często solidnie zakrapiane. Jeśli po powrocie do domu myślisz tylko o tym, aby sięgnąć po kieliszek wina jest to znak, że nie radzisz sobie z obowiązkami i czas na urlop.

7. Popełniasz coraz więcej błędów

Oczywiście nikt nie jest nieomylny, jednak jeśli coraz częściej zdarzają Ci się błędy w pracy - mniej oraz bardziej istotne - powinieneś pomyśleć o wakacjach. Sprzyjają regeneracji sił i odświeżają umysł, dzięki czemu nie będziemy nagminnie popełniać błędów.

8. Całe Twoje życie kręci się wokół pracy

Oznaki tego są niepozorne i bardzo różnorodne. Przegapiona wizyta u dentysty, zapomnienie o wywiadówce u dziecka czy brak czasu na zadbanie o siebie są oznakami, że czas pomyśleć o urlopie.

NB

Udostępnij: