Wielu z nas czuje silną presję, by przepraszać za wszystko – nawet za rzeczy, które w ogóle nie wymagają przeprosin. W codziennym życiu, zarówno w relacjach zawodowych, jak i prywatnych, nierzadko spotykamy się z sytuacjami, które wywołują w nas poczucie winy. Czy jednak zawsze warto przepraszać? Czy są sytuacje, w których przeprosiny są zbędne? Oto kilka przykładów sytuacji, w których nigdy nie powinniśmy przepraszać.
- Nie przepraszaj za swoje poglądy
- Nie przepraszaj za sukcesy
- Nie przepraszaj za pieniądze
- Nie przepraszaj za to, że czegoś nie wiesz
- Nie przepraszaj za swoją przeszłość
- Nie przepraszaj za innych
Nie przepraszaj za swoje poglądy
Każdy ma prawo do własnego zdania i opinii. Jednak powinniśmy mieć na uwadze to, że inni nie muszą się z nimi zgadzać. Nie musisz przepraszać za swoje poglądy, dopóki nie urażają innych, czy nie są wypełnione nienawiścią. Odnoś się do innych z szacunkiem i akceptacją.
Nie przepraszaj za sukcesy
Nie przepraszaj za to, że udało Ci się osiągnąć sukces i zrealizować swój cel. Ciężko na to pracowałeś, poświęciłeś temu mnóstwo czasu i uwagi. Masz prawo odczuwać dumę i zadowolenie, nie musisz umniejszać swoich zasług, ani tym bardziej przepraszać, za to, że jesteś na szczycie.
Nie przepraszaj za pieniądze
W naszym kraju pieniądze to temat tabu. Ze statystyk wynika, że większość Polaków uważa, że sukces można osiągnąć jedynie kombinowaniem lub znajomościami. Połowa z nich z kolei wstydzi się o nich mówić. Jednak jeśli masz dobrą sytuację finansową, jesteś zamożny i zadowolony ze swoich zarobków- wcale nie musisz się z tego tłumaczyć, ani za to przepraszać.
Nie przepraszaj za to, że czegoś nie wiesz
Nikt nie jest nieomylny i w porządku jest nie wiedzieć wszystkiego. Człowiek uczy się całe życie, więc warto wciąż poszerzać swoją wiedzę i się rozwijać. Dzięki temu każdego dnia dowiesz się czegoś nowego i cennego.
Nie przepraszaj za swoją przeszłość
Rozpamiętywanie przeszłości i ciągłe powracanie do niej, skupianie się na niepowodzeniach i porażkach, nie sprawi że cokolwiek się zmieni. Nawet jeśli postąpiłeś niewłaściwie, zraniłeś kogoś lub skrzywdziłeś, to już się stało… Nie cofniesz czasu i nie zmienisz biegu zdarzeń. Najlepsze co możesz zrobić, to skupić się na tym, żeby nie popełnić ponownie tych samych błędów.
Nie przepraszaj za innych
To najważniejsza rada. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny wyłącznie za siebie, swoje słowa, zachowanie i czyny. Nie masz obowiązku przepraszać za kogokolwiek innego. Każdy z nas decyduje o sobie i ponosi odpowiedzialność za to co robi, w jaki sposób się zachowuje i jak żyje.
DZ