Przeprosiny powinny mieć głębokie znaczenie, ale zdarza się, że ktoś zbyt często używa słowa “przepraszam”. To może stać się szkodliwym nawykiem, z którym warto walczyć. Jeśli masz dość ciągłego przepraszania, wciel w życie pewne rady!

Przepraszam…

Umiejętność przepraszania w sytuacji, gdy jest to potrzebne, jest bardzo ważna. To nie tylko przyznanie się do winy, ale też próba naprawienia wyrządzonych szkód. To branie odpowiedzialności za swoje słowa i czyny, chęć zadośćuczynienia, a także jedna z najważniejszych rzeczy, która pozwala budować relacje z innymi. Jednak nadmierne przepraszanie, jest szkodliwym nawykiem, z którym warto walczyć.

Masz dość ciągłego przepraszania?

Gdy przepraszamy zbyt często i bez ważnego powodu, choćby za posiadanie odmiennego zdania, chęć zabrania głosu, w sytuacji, gdy się z czymś nie zgadzamy, czy prosimy o pomoc, to łatwo przerodzi się to w nawyk. Wtedy słowo „przepraszam” zaczyna padać stanowczo zbyt często i zbyt naturalnie. W efekcie dla nas ważniejsze staje się to, czego oczekują od nas inni, a przestajemy zwracać uwagę na to, czego chcemy my sami…

Wciel w życie te rady, jeśli masz chcesz z tym walczyć

Zastanów się nad przyczynami

Zrozumienie powodów chęci do przepraszania jest podstawą do tego, żeby podjąć dalsze kroki do zmian. Zastanów się, co w danej chwili myślisz, czujesz, a co mówisz. Czy przepraszasz w określonych sytuacjach, a może obecności pewnych osób.

Pomyśl za co chcesz przeprosić

Jeśli zdarzyło się coś, za co chcesz przeprosić, zatrzymaj się i zastanów, czy rzeczywiście to ty powinieneś to zrobić, czy po prostu korci cię, żeby to zrobić z nawyku lub dlatego, że wypada.

Zastąp to słowo

Nie chodzi o to, żeby całkowicie zrezygnować z przepraszania, ale w niektórych sytuacjach warto zastąpić to słowo innym wyrażeniem. Zamiast przepraszać za to, że się spóźniłeś, wyraź wdzięczność, że ktoś poczekał. Zamiast przepraszać przed zabraniem głosu, powiedz po prostu: „mam pytanie”.

Popracuj nad pewnością siebie

Praca nad pewnością siebie, może pozwolić ci zwalczyć ciągłą chęć przepraszania. Jak to zrobić? Wypisz na kartce wszystkie swoje mocne strony, mów na głos do lustra dobre rzeczy na swój temat, zrób dla siebie coś, co będzie przyjemne i sprawi, że poczujesz się lepiej sam ze sobą.

Udostępnij:

Sklep