Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów i pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Codzienne przytulanie przynosi o wiele więcej korzyści, niż nam się wydaje. Dzięki temu czujemy się lepiej, bezpieczniej i po prostu jesteśmy szczęśliwi. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto się przytulać każdego dnia.

Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów

Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów, istotny dla wszystkich ludzi, niezależnie od wieku. U noworodków, już od pierwszych chwil życia, dotyk buduje więź emocjonalną z rodzicem, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Pomaga się uspokoić i wyciszyć, łagodzi dolegliwości bólowe, a nawet niepokój i zdenerwowanie.

Przytulanie jest równie ważne dla dorosłych. Kto bardziej potrzebuje dotyku – kobiety czy mężczyźni? Okazuje się, że płeć nie gra tutaj roli. Przytulania potrzebuje każdy z nas! To poprawia samopoczucie i nastrój łączy ludzi i pogłębia relacje miłosne i przyjacielskie. Gdy się przytulamy czujemy się bezpieczni, zaopiekowani i po prostu szczęśliwi.

„Przytul mnie, proszę”, czyli o tym, jak ważną rolę pełni w życiu dotyk

Przytulanie wydaje się małym i nieznaczącym gestem, ale tak naprawdę ma wielką moc. Dotyk pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Już kilkuminutowe przytulanie przynosi wiele korzyści emocjonalnych, ale też i zdrowotnych.

Podczas przytulania w naszym organizmie wydzielają się hormony szczęścia- serotonina oraz przywiązania- oksytocyna. Odpowiedzialne są za tworzenie głębszych więzi, uczucie bliskości i poczucie bezpieczeństwa. To dzięki nim tworzymy i zacieśniamy relacje z innymi.

Czasem przytulanie jest warte więcej niż słowa. Wspomaga komunikację i pozwala lepiej wyrażać, to co czujemy i o czym myślimy. Pomaga także wzmacniać poczucie własnej wartości i buduje pewność siebie.

Przytulanie rozładowuje napięcie, stres i koi nerwy. Pozwala się wyciszyć i uspokoi, ponadto poprawia humor, wpływa na dobry nastrój i samopoczucie.

Zmniejsza zmęczenie, rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle. Dodaje energii, sił do działania, a naukowcy twierdzą, że nawet odmładza i może pozytywnie wpływać na odporność i zwalczać infekcje.

Według nich korzystnie działa na układ krwionośny i serce, obniża ciśnienie krwi i reguluje oddech. Ma też zbawienny wpływ na osoby leczące się na depresję.

Udostępnij:


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img