Bajki w samym zamyśle są kierowane do dzieci. To najmłodsi odbiorcy treści powinni z nich czerpać wzorce. Często jednak nie był zauważany przez nich głębszy sens czy najważniejsze znaczenie. Okazywało się, iż dopiero po latach - jako dorośli - zaczynaliśmy rozumieć, o co tak naprawdę chodziło w tych bajkach. W związku z tym pojawia się istotne pytanie: czy bajki nie są do końca dla dzieci? Dlaczego rozumiemy je dopiero jako dojrzałe osoby?
- Na czym skupiają uwagę dzieci
- Na czym skupiają uwage dorośli
- Dlaczego tak się dzieje?
- Przykłady takich bajek
Na czym skupiają uwagę dzieci
Dzieci podczas oglądania bajek, nie zwracają uwagi na podprogowe znaczenia, które zostały wciągnięte do treści. Najmłodsi odbiorcy skupiają się raczej na akcji, bohaterach, wydarzeniach - tym co istnieje tu i teraz. Być może na koniec pojawia się jakaś refleksja dotycząca filmu, lecz raczej nie skupia się na tym głębszym sensie (nie bez powodu to nie dzieci a dorośli interpretują bajki, np. w serwisie YouTube).
Na czym skupiają uwage dorośli
Dorośli oglądając bajki, przestają skupiać się tak mocno na samym przekazie, lecz starają sie dotrzeć do głównego sensu. Rzeczy, jakie dzieją się na ekranie stają się dla nich oczywiste, dlatego nie bawią tak mocno jak chociażby w przypadku dzieci.
Rodzic, który ogląda bajkę ze swoim dzieckiem, zaczyna doznawać reflekcji na temat świata przedstawionego na ekranie telewizora bądź laptopa - zwraca uwagę na przekazy podprogowe. Właśnie dlatego dorosły dostrzega więcej, a ukazana rzeczywistość pokazuje mu się w szerszym znaczeniu, niż kiedy był jeszcze dzieckiem - rodzic.
Dziecko także może mieć refleksję bo obejrzenu bajki, jednakże nie będzie ona tak dojrzała i wzmocniona jak w przypadku osoby dorosłej.
Dlaczego tak się dzieje?
Taki stan rzeczy wystepuje, gdyż osoba dorosła już doświadczyła wielu rzeczy w swoim życiu: przeżyła przykrości, radości, smutki, żale, cierpienie albo nawet ekstazę. Ponadto poznała też ogrom spraw takich jak historia czy dzieje ludzkości - cywilizacji. Te wszystkie sprawy zaczyna odnosić do treści, jakie ogląda - w tym bajki.
Nie raz zdarzyło się pewnie tak, że rodzic siadł ze swoim dzieckiem do oglądania bajki i nagle dostrzegł, iż wcześniej nie widział świata przedstawionego w taki sposób jak obecnie.
Przykłady takich bajek
- Opowieści z Narnii;
- Mały Książe;
- Mikołajek;
- Kubuś Puchatek;
- Toy Story;
- Polarny ekspres.
B.J