Wakacje to czas odpoczynku, beztroski i luzu! Niestety letnie wyjazdy mogą doprowadzić domowy budżet do ruiny. Podpowiadamy, jak nie zbankrutować na urlopie!

Te wakacje nie będą należały do najtańszych!

Te wakacje nie będą należały do najtańszych! Inflacja w czerwcu sięgnęła już 15,6% i była najwyższa od 25 lat.. Przełożyło się to na dalszy wzrost cen żywności i napojów. Oprócz tego w ciągu zaledwie miesiąca paliwa zdrożały o blisko 10% a nośniki energii o 3%. Wzrosły też ceny biletów kolejowych, autobusowych i samolotowych… Polacy w sieci udostępniają paragony grozy z barów i restauracji, skarżą się na wysokie ceny wakacji zarówno w górach, jak i nad morzem. Czy w obecnej sytuacji da się wyjechać na urlop i nie zbankrutować?

Wakacyjny budżet- jak nie zbankrutować na urlopie?

Z reguły na wakacjach pozwalamy sobie na więcej niż w ciągu roku. Powtarzamy sobie, że w końcu nie po to oszczędzaliśmy cały rok, żeby teraz oszczędzać. Jednak z takim myśleniem bardzo łatwo możemy pozbyć się całej zawartości portfela… Oto praktyczne wskazówki, jak nie zbankrutować na wakacjach.

Transport

Podróż samochodem, autokarem pociągiem, czy samolotem? Niezależnie od tego na jaką formę transportu się zdecydujemy, warto przeliczyć koszty: porównać ceny biletów, paliwa, czy opłat drogowych.

Dobrze pamiętać o kilku zasadach: jeszcze przed podróżą samochodem, warto sprawdzić, gdzie i po ile jest paliwo. Najdroższe stacje są przy autostradach, a zwłaszcza przy granicach państw. Można też odpowiednio wcześniej kupić bilet na pociąg czy samolot, co gwarantuje niższą cenę! Ceny biletów kolejowych na transeuropejskich trasach zaczynają się już od 29 euro, natomiast ceny biletów na samolot w tanich liniach lotniczych już 200-300 złotych.

Noclegi

Rezerwując noclegi przed wyjazdem, zawsze warto porównać ze sobą różne oferty w sieci. Może się okazać, że sami zarezerwujemy je o wiele taniej, niż przez biuro podróży. Podobnie wgląda sytuacja, gdy jedziemy na urlop i noclegów szukamy na miejscu- warto poświęcić kilka chwil na porównanie cen zakwaterowań- popytać w kilku miejscach, czy potargować się o cenę.

Wyżywienie

Zwykle na wakacjach stołujemy się w restauracjach, ponieważ nie mamy ochoty na gotowanie na urlopie. Podobnie jak w przypadku noclegów, warto sprawdzić w internecie opinie i ceny w okolicznych restauracjach i pubach. To pozwoli uniknąć rozczarowań i paragonów grozy, gdy już się do nich wybierzemy.

Zamiast wydawać sporo na śniadania i kolacje w hotelu, można zrobić spożywcze zakupy w pobliskim sklepie i zorganizować piknik na trawie i plaży. Jeśli chcemy oszczędzić na obiadach, dobrym pomysłem będzie rozpalenie grilla lub ogniska w wyznaczonych do tego miejscach.

Zwiedzanie

Zanim odwiedzimy wszystkie muzea, skanseny, zamki, galerie, czy parki narodowe warto sprawdzić, czy te miejsca są warte odwiedzenia. Oczywiście nie powinniśmy przesadnie na tym oszczędzać, w końcu jedziemy po to, żeby zobaczyć i przeżyć coś nowego!

Pamiątki

Nie dajmy się ponieść przy kupowaniu pamiątek! Choć kramy, stragany i sklepiki kuszą mnogością towaru, warto zastanowić się, czy potrzebujemy kolejnego magnesu, breloczka, czy pamiątkowej koszulki. Przed wyjazdem warto zrobić spis i się go trzymać, by nie dać się ponieść zakupom.

Udostępnij:

Sklep