Psychologia pieniędzy: te błędy wpędzą Cię w kłopoty finansowe!

Choć wydawałoby się, że psychologia i finanse nie mają ze sobą wiele wspólnego, to prawda jest zupełnie inna. Zarządzanie pieniędzmi w końcu zaczyna się w głowie. Niektóre nawyki i przyzwyczajenia bywają zgubne i mogą nas wpędzić w finansowe kłopoty. Jeśli chcesz ich uniknąć, strzeż się tych błędów!

Psychologia pieniędzy: te błędy wpędzą Cię w kłopoty finansowe!

Niektóre psychologiczne błędy mogą wpędzić Cię w poważne finansowe kłopoty. Chcesz mieć pod kontrolą swój budżet? Lepiej ich nie popełniaj!

Strach przed porażką

Strach przed popełnianiem błędów to po prostu strach przed porażką, ośmieszeniem, błędami. to destrukcyjne uczucie, które może nas paraliżować. Hamuje nas przed działaniem, rozwojem i zmianami.  Sprawia, że nie jesteśmy  stanie osiągnąć więcej lub tracimy zasoby które już posiadamy. Tak bardzo skupiamy się na ich ochronie, że nie dostrzegamy żadnych okazji, ani możliwości rozwoju. Tkwimy w sytuacji, którą uznajemy za stabilną i bezpieczną, podczas gdy tak naprawdę wiele tracimy.

Nadmiar optymizmu

Nadmiar optymizmu prowokuje nas do impulsywnych i nie do końca przemyślanych decyzji, które mogą nas słono kosztować. Spontaniczne wydatki, drogie zakupy, błędne inwestycje często są podyktowane właśni przesadnym optymizmem i niezachwianą wiarą w to, że się uda. Tymczasem najpierw warto się zastanowić, przeanalizować sytuację i ocenić ryzyko, a dopiero potem działać.

Wszystko albo nic

Zdarza się, że w życiu działamy zgodnie z zasadą „wszystko albo nic”. Na przykład zakładamy, że do końca roku uda nam się zaoszczędzić 10 tysięcy, a tymczasem okazuje się, że oszczędzimy tylko trzy. Myślimy, że to bez sensu, całkowicie rezygnujemy z odkładnia i wydajemy wszystkie oszczędności. To błąd! Powinniśmy docenić siebie za to, że udało nam się zrealizować choć częściowo cel. Przecież w życiu nic nie jest czarno albo białe.

Myślenie o innych, zamiast o sobie

Bardzo często zamiast myśleć o sobie, skupiamy się na innych. Nie potrafimy odmówić, gdy ktoś poprosi nas o pożyczkę, a potem głupio nam prosić o jej zwrot. Poręczamy kredyt znajomemu, choć wcale nie mamy pewności, że jest wypłacalny. Dla sympatii i uznania innych podejmujemy nieprzemyślane decyzje, które mogą wpędzić nas w finansowe kłopoty.

 

Udostępnij: