Stawianie granic wydaje się być prostą sprawą, jednak wielu osobom sprawia problem. Gdy nie umiemy tego zrobić, inne osoby zaczynają nas wykorzystywać i nami manipulować. A my nie potrafimy się sprzeciwić… Podpowiadamy, jak zacząć stawiać granice. Oto sześć prostych kroków!

Nie chcesz, żeby inni Cię wykorzystywali i Tobą manipulowali?

Ciągle robisz, to czego chcą inni i zapominasz o sobie? Często ulegasz czyimś prośbom i trudno Ci odmówić? Dajesz się wykorzystywać i wchodzić sobie na głowę? Pora to zmienić! Podpowiadamy jak zacząć stawiać granice. Oto siedem prostych kroków!

Czy umiesz stawiać granice? Zrób to w sześciu krokach!

Nie chcesz, żeby inni Cię wykorzystywali i Tobą manipulowali? Naucz się stawiać granice!

Określ na co możesz pozwalać innym

Zastanów się, co nie podlega negocjacjom i jest niezmienne, a gdzie możesz szukać kompromisu i wykazać się elastycznością. Określ na co możesz pozwalać innym, a na co na pewno się nie zgodzisz.

Ustal nieprzekraczalne granice

W tym celu określ granice, których nie chcesz przekroczyć. Gdy już je wytyczysz, to stanie się punktem zwrotnym w Twoim życiu! Pamiętaj, że masz prawo zdecydować, na co chcesz i możesz pozwolić innym.

Przedstaw własne oczekiwania

Nie bój się mówić na głos czego chcesz i oczekujesz od innych. Musisz mówić wprost i konkretnie, by zostać dobrze zrozumianym. Nie licz, że ktoś się tego domyśli, jeśli o tym nie powiesz.

Naucz się mówić „nie”

Naucz się mówić „nie”, gdy nie jesteś w stanie spełnić prośby lub żądania drugiej osoby, ponieważ odbywa się to Twoim kosztem. Asertywna odmowa jest bezpośrednim, jasnym i czytelnym komunikatem, który pozwoli Ci postawić na swoim, wyrazić własne zdanie i bronić swoich racji.

Powtarzaj, gdy czujesz potrzebę

Za każdym razem, gdy czujesz, że ktoś przekracza twoje granice, powtarzaj, że się z tym nie zgadzasz. Dbaj o ich utrzymanie, tak żeby nie musieć wytyczać ich na nowo zbyt często.

Nie przepraszaj za to, że odmawiasz

Nawet jeśli komuś odmawiasz, nie przepraszaj za to. Nie daj się wpędzić w wyrzuty sumienia i poczucie winy. Pamiętaj, że masz takie samo prawo do odmowy, jakie ma druga osoba do poproszenia Cię o coś.

Udostępnij:

Sklep