Jak żyć z osobą uzależnioną? Jak jej pomóc?

Uzależnienie to niezwykle trudne wyzwanie zarówno dla chorej osoby, jak i jej najbliższego otoczenia. Życie z uzależnioną osobą jest ciężkie, często kończy się współuzależnieniem i prowadzi do wielu problemów. Dowiedz się, czy i jak można pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu.

Życie z uzależnioną osobą jest bardzo trudne…

Warto pamiętać o tym, że życie z uzależnioną osobą zawsze jest bardzo trudne. Każde uzależnienie, niezależnie od rodzaju substancji, niszczy związek i negatywnie wpływa na relacje w całej rodzinie.

Często uzależnienie jednego z członków rodziny, kończy się współuzależniem innych: żony, męża, czy dzieci. Choć bliskie osoby nie pochwalają tego, co robi osoba uzależniona, to poprzez swoje działania torują jej drogę do dalszego picia…

Zaprzeczają przed innymi, że w domu panuje problem z alkoholem, kryją pijącego, pomagają mu, wyciągają z dołków, czy bagatelizują problem. Liczą, że alkoholik w końcu się opamięta i zmieni. Niestety to nigdy nie działa…

Życie z uzależnioną osobą – jak jej pomóc?

Wciąż panuje przekonanie, że do rozstania się z uzależnieniem wystarczy jedynie silna wola... Niestety nie jest to takie proste, a walka z nałogiem nigdy nie jest równa.

Jeśli bliska nam osoba jest uzależniona od alkoholu, ma szansę pokonać chorobę, tylko pod warunkiem, że sama zechce zmiany i zdecyduje się na fachową pomoc.

Ponadto nie tylko chora osoba, ale także my musimy szeroko otworzyć oczy i przyznać się przed sobą, że istnieje problem, a cała rodzina nie funkcjonuje normalnie.

Z tego powodu, pierwszym krokiem do pomocy alkoholikowi jest pomoc samemu sobie. Zdarza się, że my także jesteśmy uwikłani w chorobę partnera, rodzica, czy innego członka rodziny i dlatego powinniśmy wraz z nim podążyć ścieżką pomocy.  

Niestety sami nie damy sobie z tym rady i powinniśmy sięgnąć po fachową pomoc. W takim przypadku terapia dla osób uzależnionych i współuzależnionych jest niezbędna! Sił do działania dodadzą też grupy wsparcia i spotkania z osobami w podobnej sytuacji.

Ważne jest także odseparowanie rodziny od problemów pijącej osoby. Alkoholik powinien sam odpowiadać za swoje przewinienia i ponosić konsekwencje picia: spłacać długi, mandaty, czy grzywny, tłumaczyć się w pracy, czy przed innymi. Rodzina nie może robić tego za niego!

Warto pamiętać o tym, że alkoholizm to podstępna choroba i sami nie poradzimy sobie z uzależnieniem bliskiej osoby.

Ponadto alkoholik sam z siebie nie przestanie pić i przez lata może zaprzeczać, że ma problem. Niezbędny jest do tego detoks i długotrwała terapia- to jedyny sposób na ratunek przed nałogiem.

Udostępnij: