7 szkodliwych mitów na temat kobiecego alkoholizmu

Kobiecy alkoholizm wciąż jest tematem tabu, choć z roku na rok przybywa pijących pań. Wokół choroby alkoholowej u kobiet narosło sporo mitów-  obalamy te najbardziej szkodliwe.

7 szkodliwych mitów na temat kobiecego alkoholizmu

Kobiety i mężczyźni piją podobnie

Kobiety częściej niż mężczyźni piją w ukryciu i bardziej się tego wstydzą. Piją też z innych powodów: z nudy, dla relaksu, ale przede wszystkim dla ucieczki od codziennych problemów. Sfera emocjonalna kobiet powoduje, że nie radząc sobie ze swoimi lękami i obawami, sięgają po alkohol. Dodatkowo choroba alkoholowa u kobiet niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje, a leczenie zwykle trwa dłużej…

Jednak kobiety rzadziej wpadają w uzależnienie

Powszechnie panuje przeświadczenie, że alkoholizm to przede wszystkim domena mężczyzn. Jednak w ostatnich latach rośnie liczba nadmiernie pijących kobiet i dziewcząt. Poziom ich picia zbliża się do poziomu picia mężczyzn, dodatkowo obserwuje się wyraźny wzrost odsetka kobiet pijących szkodliwie oraz tych, u których można stwierdzić objawy uzależnienia. Oznacza to, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni są w stanie uzależnić się od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Alkoholiczki to kobiety z marginesu

Choć w społeczeństwie wciąż funkcjonuje stereotyp alkoholika, jako osoby z marginesu społecznego, ten problem może dotknąć każdego, bez względu na jego status. Piją zarówno panie domu, nauczycielki, lekarki, urzędniczki, jak i dyrektorki wielkich firm. Wiele kobiet uzależnionych od alkoholu posiada piękny dom, kochającą rodzinę i dobrą pracę, jednak za zewnętrzną fasadą normalności, kryją się ludzkie dramaty.

Lampka wina rozluźnienie przed snem, to nic złego

Gdy kobieta ma codziennie zły dzień i poprawia sobie humor alkoholem- ma problem. Regularne picie lampki wina przed snem jest nawykiem, a w konsekwencji uzależnieniem. Nawet picie niewielkich ilości alkoholu, może prowadzić do rozwoju choroby alkoholowej. Zwłaszcza, gdy dzieje się to regularnie, jest to niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia.

Do alkoholizmu prowadzi jedynie codzienne picie

To kolejny, szkodliwy mit, jakoby alkoholiczka musiała pić codziennie i do utraty kontroli nad ilością wypijanego alkoholu i swoim zachowaniem. Alkoholiczki mogą pić raz na jakiś czas, a następnie odstawić alkohol, po czym do niego wracać. O problemie z uzależnieniem nie świadczy jedynie ilość i częstotliwość wypijanego alkoholu, ale nieustanna ochota na picie i natrętne myśli o alkoholu, wzrost tolerancji, odczuwanie dyskomfortu, gdy go brakuje, czy syndrom odstawienia.

Alkohol pomaga radzić sobie z problemami

Kobiety często sięgają po alkohol z powodów emocjonalnych. W ten sposób radzą sobie ze stresem, problemami, trudnymi chwilami, zmęczeniem, rozdrażnieniem, czy problemami ze snem. Jednak chwilowe odprężenie, jakiego doznaje się po spożyciu alkoholu, odrywa na krótko od problemów życiowych. Te nadal pozostają nierozwiązane, nawarstwiają się i często jeszcze bardziej komplikują. Po wytrzeźwieniu powraca się do nich z jeszcze większym niepokojem i napięciem. Powstaje  mechanizm „błędnego koła”, który prowadzi do uzależnienia.

U kobiet występuje mniej negatywnych skutków picia

Choć kobiety i mężczyźni piją podobnie, to negatywne skutki picia się u nich różnią. Alkohol działa bardziej toksycznie na organizm kobiety i zwiększa ryzyko negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu. Co więcej negatywne skutki nadużywania pojawiają się u kobiet wcześniej i przy niższych spożywanych dawkach. Kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku, większa jego ilość dociera do wątroby, co powoduje jej niszczenie. Szybciej powoduje też dysfunkcje mózgu, upośledza zdolności poznawcze i psychomotoryczne.

 

Udostępnij: