Jak kształtują nas przełomowe momenty w życiu?

Choroba, wypadek, rozwód, śmierć bliskiej osoby. Czasami koniec bywa początkiem czegoś nowego. Dowiedz się, jak kształtują nas przełomowe momenty w życiu.

Nieoczekiwane, nieplanowane, lecz nieuniknione

Każdy z nas w swoim życiu doświadcza przełomowych momentów. Takie zwrotne wydarzenia są nieoczekiwane, nieplanowane, lecz nieuniknione. Należą do nich zarówno dobre chwile, jak i te bolesne i bardzo obciążające, jak wypadek, choroba dziecka, rozwód, czy śmierć bliskiej osoby. Te wszystkie zdarzenia mogą wywrócić nasz świat do góry nogami, ale często bywają początkiem czegoś nowego.

Czasami koniec bywa początkiem

Moment zwrotny to taki, który wszystko zmienia bezpowrotnie, po nim nie można wrócić do tego, co było. W przełomowym momencie stoimy na rozdrożu i nie wiemy, w którą stronę pójść. Z jednej strony nie możemy uwierzyć w to, co nas spotkało, czujemy się przytłoczeni i wręcz sparaliżowani. Z drugiej nie widzimy nadziei na przyszłość, ani światełka w tunelu. Wydaje nam się, że utknęliśmy…

Dlaczego tak reagujemy?

Wiele osób nie potrafi sobie poradzić z takim stanem. Niektórzy uciekają w używki, inni budują wokół siebie twardą skorupę i nie dopuszczają nikogo blisko, a jeszcze inni całkiem się poddają.

Reagujemy tak, ponieważ przeszłość była znana, bezpieczna i niewymagająca pracy. Z kolei nowe jest nieznane, nieprzewidywalne i zmusza do ruszenia naprzód i zmierzenia się z samym sobą. Moment zwrotny jest chaosem, pomiędzy tym co bezpowrotnie minęło, a tym co jeszcze nie nadeszło.

„Co nas nie zabije, to nas wzmocni”

Jak się okazuje, czasem negatywne i bolesne doświadczenia, dają nam siły i pozwalają radzić sobie z przeciwnościami losu. Zwykle dopiero po czasie możemy odkryć, że to, co uznawaliśmy za złe, przyniosło wiele dobrego…

„Co nas nie zabije, to nas wzmocni” jest ludową mądrością, w której kryje się ziarno prawdy. Potwierdzają to prowadzone w Stanach Zjednoczonych wieloletnie badania. Wskazują na to, że doświadczanie trudnych i wymagających sytuacji, może pozytywnie wpłynąć na nasze późniejsze funkcjonowanie. Wzmacnia odporność, zdolności adaptacyjne i rozwija strategie radzenia sobie ze stresem. Sprzyja także lepszemu radzeniu sobie z wyzwaniami w przyszłości.

Jak sobie radzić z przełomowymi momentami w życiu?

Według psychologów, gdy spotykają nas trudne wydarzenia, jak utrata pracy, choroba, wypadek, czy śmierć, warto się zatrzymać i dać sobie prawo do smutku i żałoby. To pozwoli usłyszeć swoje prawdziwe emocje i uczucia i zastanowić się co dalej. Jest pierwszym krokiem ku przyszłości.

Warto uświadomić sobie, że momenty zwrotne są nieodłącznym elementem naszego życia, poruszają nas, motywują do działania i ruszenia do przodu. Czasem koniec okazuje się początkiem i otwiera nadzieję na przyszłość.

Udostępnij: