Jan Brzechwa [życiorys, twórczość, dzieła, cytaty]

Jan Brzechwa to jeden z najwybitniejszych polskich poetów, autor wierszy dla dzieci, które zdobyły ogromną popularność i stały się klasyką polskiej literatury dziecięcej. Jego prawdziwe nazwisko to Jan Wiktor Lesman, ale jest znany przede wszystkim pod pseudonimem Jan Brzechwa.

"Jan Brzechwa: Życie w Krainie Słów - Fascynująca Historia Niezwykłego Twórcy"

Jan Brzechwa to jeden z najwybitniejszych polskich poetów, autor wierszy dla dzieci, które zdobyły ogromną popularność i stały się klasyką polskiej literatury dziecięcej. Jego prawdziwe nazwisko to Jan Wiktor Lesman, ale jest znany przede wszystkim pod pseudonimem Jan Brzechwa.

Jan Brzechwa: życiorys

Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1898 r w Żmerynce, będącym wówczas częścią Imperium Rosyjskiego. Jego ojciec Aleksander był inżynierem kolejowym.

Brzechwa ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, oraz Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie zapisania się na studia wstąpił do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył w latach 1920–1921 w wojnie polsko-bolszewickiej.

Jan Brzechwa dorastał w rodzinie oświeconej, interesującej się literaturą i sztuką. Rodzice rozwijali w nim pasję do kultury i literatury, co miało wpływ na jego artystyczną drogę.

Jan Brzechwa: działalność zawodowa

Jan Brzechwa z zawodu był adwokatem. W latach 1924–1939 pełnił funkcję radcy prawnego w ZAiKS-ie, specjalizując się w prawie autorskim, które wybrał jako specjalizację studiów.

Jako specjalista prawa autorskiego, reprezentował w sądzie m.in. Zenona Przesmyckiego („Miriama”) w sprawie przeciwko poecie Tadeuszowi Piniemu.

Po II wojnie światowej, Jan Brzechwa wrócił do zawodu prawnika i pracował jako radca prawny w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Jednocześnie aktywnie działał w PEN Clubie i był również członkiem rzeczywistym Międzynarodowej Komisji Prawa Autorskiego.

Jan Brzechwa: twórczość

Brzechwa był mistrzem w tworzeniu zabawnych, czasem absurdalnych wierszy.

W wielu swoich wierszach Brzechwa przekazywał ważne lekcje moralne i wartości, niekiedy w postaci zwierząt i fantastycznych postaci. W ten sposób edukował dzieci w sposób zabawny, ale jednocześnie pouczający.

Brzechwa był nie tylko twórcą ciekawych treści, ale także eksperymentował z różnymi formami wiersza. Jego wiersze nierzadko zawierały rymy, aliterację, dźwiękonaśladownictwo i inne ciekawe zabiegi stylistyczne.

Oprócz wierszy dla dzieci, Brzechwa pisał także satyryczne utwory dla dorosłych. Jego twórczość dla dorosłych często poruszała tematy społeczne i polityczne, które były poddane krytyce w lekki i dowcipny sposób.

Jan Brzechwa: najważniejsze utwory

  • 1926 – Oblicza zmyślone

  • 1929 – Talizmany

  • 1932 – Trzeci krąg

  • 1935 – Piołun i obłok

  • 1946 – Przygody Pchły Szachrajki

  • 1946 – Ptasie plotki

  • 1946 – Opowiedział dzięcioł sowie

  • 1947 – Baśń o stalowym jeżu

  • Kaczka Dziwaczka – wiersz Jana Brzechwy oraz imię jego bohaterki. Opublikowany został po raz pierwszy w 1939 roku. Kaczka Dziwaczka cechowała się niecodziennym zachowaniem i wyglądem.

  • Tańcowała igła z nitką – pierwszy tom wierszy dla dzieci Jana Brzechwy, wydany w roku 1938 przez Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza. Rok później ukazała się Kaczka Dziwaczka.

  • Akademia pana Kleksa – książka dla dzieci napisana przez Jana Brzechwę i wydana w 1946 roku.

  • Pan Drops i jego trupa - wiersz autorstwa Jana Brzechwy. Wydany po raz pierwszy w 1949 roku.

  • Na wyspach Bergamutach – wiersz Jana Brzechwy, opublikowany w 1945, opisujący fikcyjny archipelag Bergamuty.

  • Podróże Pana Kleksa – książka dla dzieci napisana w roku 1961 przez Jana Brzechwę. Książka jest kontynuacją Akademii pana Kleksa.

  • Tryumf pana Kleksa – książka dla dzieci napisana w roku 1965 przez Jana Brzechwę. Opowiada o przygodach Adama Niezgódki i pana Kleksa w Alamakocie.

ZOBACZ TAKŻE: Henryk Sienkiewicz życiorys

Jan Brzechwa: nagrody i odznaczenia

1954 – nagroda miasta Stalinogród

1956 – nagroda Prezesa Rady Ministrów

1965 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Medal 10-lecia Polski Ludowej

Order Sztandaru Pracy I klasy

Jan Brzechwa: najważniejsze cytaty

  • Z ludźmi jest tak jak z zegarkami! Najważniejsze jest to, co mają w środku.” Jan Brzechwa, Tryumf pana Kleksa

  • Trzeba wiernie kochać i bezmiernie wierzyć,

Na to, by w miłości wszystkie klęski przeżyć.” Jan Brzechwa, Liryka mego życia

  • Nigdzie przemijanie czasu nie rysuje się tak wyraźnie, jak na twarzach kobiet, które przestaliśmy kochać.” Jan Brzechwa, Brzechwa dla dorosłych - opowiadania drastyczne, humoreski, felietony, liryki, kabaretiana

  • "Niesłychana rzecz po prostu,

By ktoś tak marnego wzrostu

I nędznego pchlego rodu

Mógł wyczyniać bez powodu

Takie psoty i gałgaństwa,

Jak pchła owa, proszę państwa." Jan Brzechwa, Pchła szachrajka

  • Tańcowała igła z nitką,

Igła – pięknie, nitka – brzydko.” Jan Brzechwa, Tańcowała igła z nitką, 1938

Jan Brzechwa: ostatnie chwile

Jan Brzechwa zmarł 2 lipca 1966. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Ostatnie lata jego życia były okresem, w którym jego popularność wciąż rosła, a twórczość była coraz bardziej ceniona. Zyskał miano jednego z najwybitniejszych poetów polskiej literatury dziecięcej i dorosłej.

W wieku 60 lat, jego zdrowie zaczęło się pogarszać, a choroba serca sprawiła, że musiał ograniczyć swoje działania.

Jego nagła śmierć była ogromną stratą dla literatury polskiej. Jego wiersze stały się trwałym dziedzictwem, które przetrwało przez dziesięciolecia i nadal wpływa na pokolenia czytelników.

Jan Brzechwa był wszechstronnym artystą, angażującym się w różnorodne działania związane z kulturą i literaturą. Jego poezja dla dzieci, nawiązująca do fantazji, humoru i dziecięcej wyobraźni, zapisała się na trwałe w historii polskiej literatury i do dziś jest czytana i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych czytelników.

 

 

Udostępnij: