Blue Monday- najbardziej depresyjny dzień w roku. Należy się go bać?

15 stycznia 2024 roku wypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy termin wyprowadzany przez psychologa Cliffa Arnalla rzeczywiście ma uzasadnienie? Wielu uważa to za farsę i chwyt marketingowy. Jak jest naprawdę?

Czym jest Blue Monday?

Blue Monday to termin wprowadzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla w 2005 roku. Oznacza on najbardziej przygnębiający i depresyjny dzień w roku. Przypada on w trzeci poniedziałek stycznia, wcześniej był to ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia.

Data określająca Blue Monday wyznaczona została przez Arnalla za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki pogody (mało słońca, krótki dzień), ekonomiczne (problemy finansowe związane z wydatkami świątecznymi), a także psychologicznymi (brak dotrzymania postanowień noworocznych).

W (pogoda), D (miesięczne wynagrodzenie), d (dług, debet), T (czas, jaki upłynął od Bożego Narodzenia), Q (niedotrzymanie postanowień noworocznych), M (poziom motywacji), Na (poczucie konieczności podjęcia działań)

Zdjęcie Blue Monday- najbardziej depresyjny dzień w roku. Należy się go bać? #1

Termin Blue Monday jest jednak dość kontrowersyjny i uznany został za pseudonaukę. Od Cliffa Arnalla odcięła się uczelnia, z którą psycholog współpracował. Cardiff University podkreśla, że Arnall nie wykładał już na uczelni 10 miesięcy przed tym, gdy pojawił się jego artykuł o Blue Monday.

Co więcej jeden z dziennikarzy „The Guadian”, Ben Goldacre twierdzi, że pracownicy uczelni dostali propozycję od agencji reklamowej  Porter Novelii, oferującej im zapłatę za to, że poprą tezę Cliffa Arnalla na temat najbardziej depresyjnego dnia w roku. Według Goldacre Blue Monday to zwykłe oszustwo i chwyt marketingowy.

Należy jednak zwrócić uwag  na to, że Blue Monday może być dobrym pretekstem do tego aby zwróci uwagę na problem choroby, jakim jest depresja. Należy pamiętać, że choroba ta może dotknąć każdego i nie zawsze jest widoczna gołym okiem. Najwięcej choruje jednak kobiet w przedziale wiekowym od 20-40 roku życia. Osoby dotknięte depresją nie zawsze są smutne, jednak należy zwrócić uwagę, gdy ktoś nie cieszy się życiem, odczuwa ciągłe zmęczenie, nie może si e skupić i ma problemy ze snem i odżywianiem.

 ZOBACZ TAKŻE: Objawy fizyczne depresji

Udostępnij: