Komu sztuczna inteligencja zabierze pracę? Lista zagrożonych zawodów

Eksperci alarmują, że ChatGPT może być znacznie bardziej wszechstronny niż się spodziewaliśmy. Oto 10 zawodów, które najprawdopodobniej zostaną zastąpione przez sztuczną inteligencję!

  Czym jest ChatGPT?

  ChatGPT to platforma sztucznej inteligencji zaprojektowana, aby umożliwić naturalne rozmowy użytkowników z maszynami. ChatGPT może być wykorzystywany do generowania tekstów i treści podobnych do ludzkich, w odpowiedzi na otrzymane podpowiedzi.

  Chatbot został uruchomiony przez OpenAI w listopadzie 2022 roku i od razu zyskał ogromną popularność. Od tamtej pory Internet i media społecznościowe zalewają różnego rodzaju teksty generowane przez sztuczną inteligencję, która jest w stanie zarówno napisać zabawny wierszyk, odrobić zadanie domowe, jak i wytłumaczyć teorię względności.

  ChatGPT może zagrozić niektórym zawodom

  Eksperci uważają, że ChatGPT jest znacznie bardziej wszechstronny, niż początkowo się wydawało. Według niektórych związana z nim sztuczna inteligencja może nawet zagrozić pewnym zawodom! Zwłaszcza tym wykonywanym przez pracowników umysłowych.

  Programista i praca w obsłudze klienta

  Po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej z chatbotem, Google stwierdził nawet, że mógłby zatrudnić go na stanowisku początkującego programisty. Z kolei Amazon uznał, że Chatbot świetnie sprawdza się w obsłudze klienta, jest w stanie odpowiadać na pytania dotyczące strategii firmy i tworzyć dokumenty szkoleniowe.

  ZOBACZ TAKŻE: Jak być szczęśliwym samym ze sobą? Te rady warto wziąć sobie do serca

  Komu sztuczna inteligencja zabierze pracę? Lista zagrożonych zawodów

  Anu Madgavkar, partnerka w McKinsey Global Institute w rozmowie z Business Insider wyznała, jakie zawody są najbardziej „podatne" na wyparcie w dużym stopniu przez technologie AI.

  Przedstawiamy listę 10 zawodów, które najprawdopodobniej zostaną zastąpione przez sztuczną inteligencję!

  1. Zawody techniczne (koderzy, programiści komputerowi, inżynierowie oprogramowania, analitycy danych)
  2. Miejsca pracy w mediach (reklama, tworzenie treści, pisanie tekstów technicznych, dziennikarstwo)
  3. Zawody związane z branżą prawniczą (radcy prawni, asystenci prawni)
  4. Analitycy badań rynkowych
  5. Nauczyciele
  6. Praca w finansach (analitycy finansowi, osobiści doradcy finansowi)
  7. Traderzy giełdowi
  8. Graficy
  9. Księgowi
  10. Pracownicy obsługi klienta


  Anu Madgavkar uspokaja:

  Do tych technologii nadal trzeba stosować ludzką ewaluację, aby uniknąć błędów i stronniczości. (…) Musimy myśleć o tych rzeczach jako o narzędziach zwiększających wydajność, a nie jako o zupełnych zamiennikach.

  Udostępnij: