Dlaczego Tłusty Czwartek wypada właśnie w czwartek?

Dziś Tłusty Czwartek- słodkie i pyszne święto związane z jedzeniem pączków. Staropolskie przysłowie głosi: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”. Już od dawna wierzono, że nie pączki zjedzone w ten dzień zagwarantują dobrobyt i szczęście na cały rok! Skąd w ogóle wzięło się to święto? Dlaczego wypada akurat w czwartek? Odpowiadamy!

    Dziś ulubione święto wielu osób

    Dziś Tłusty Czwartek! Dla wielu osób ulubione święto w roku! W tym dniu bezkarnie objadamy się słodkimi pysznościami, pączkami, oponkami, czy chrustem. Zgodnie z tradycją w tym dniu każdy musi skosztować przynajmniej jednego smakołyku. Kalorie wtedy się nie liczą!

    W tym roku to święto przypadło 16 lutego, jednak jest ono dniem ruchomym, a jego data uzależniona jest od Świąt Wielkanocnych. Tłusty Czwartek to ostatni czwartek karnawału, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W tym dniu dozwolone jest obadanie się, ponieważ chrześcijanie w ciągu kolejnych czterech tygodni, w ramach przygotowań do Wielkanocy powinni zachować post.

    Historia Tłustego Czwartku

    Historia Tłustego Czwartku sięga aż czasów przedchrześcijańskich. Poganie w ten sposób żegnali zimę i przygotowywali się na nadejście wiosny.

    Pierwsze pączki pieczono w starożytności, w Rzymie zajadano się nimi w wytrawnej odmianie, świętując tzw. tłusty dzień. Wówczas na wystawnych ucztach serwowano tłuste potrawy (mięsa) i alkohol (wino). Jako przekąski podawano właśnie pączki, w formie wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną.

    Dopiero w od XVI wieku, pączki stały się mniej wytrwane. Zaczęto spożywać słodkie pączki, a od XVII wieku przepis zmodyfikowano i w ten sposób pojawiły pączki z ciasta drożdżowego z nadzieniem. Początkowo w Polsce pączki wyglądały nieco inaczej niż obecnie. W ich środku ukryty był mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem!

    Tłusty Czwartek znany jest także jako zapusty, mięsopust, czy karnawał. Co ciekawe nie obchodzimy go jedynie w Polsce, jest popularny w krajach bałtyckich, Szwajcarii, Austrii i na Węgrzech. We Francji obchodzi się wtorkowy Mardi Gras, w Wielkiej Brytanii Pancake Tuesday, w Rosji Maslenicę, a w Niemczech Weiberfastnacht.

    ZOBACZ TAKŻE: Kto jest szczęśliwszy w małżeństwie? Wszystko zależy od płci!

    Dlaczego objadamy się pączkami w czwartek?

    Wiele osób zastanawia się, dlaczego objadamy się pączkami akurat w czwartek, a nie na przykład we wtorek.

    Dawniej świętowano w ostatni wtorek karnawału, poprzedzający Środę Popielcową. Jednak z biegiem czasu święto stało się tak powszechne, że zabawę rozpoczynano już dzień wcześniej, czyli w poniedziałek. Jako, że niedziela była dniem wolnym od pracy, a przygotowanie słodkich wypieków wymagało zbyt wiele czasu, świętowanie przeniesiono na czwartek.

    Inny powód może być taki, że Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem, który to ma trwać 40 dni (stąd łatwo obliczyć datę święta). Uważa się również, że data może być związana z tym, że w czwartek zwykle odbywały się tzw. czwartkowe adoracje, czyli modlitwy ku czci Najświętszego Sakramentu.

    Dodatkowy argument jest taki, że w ten dzień przypadał dzień poprzedzający piątek, w którym zgodnie z nakazami kościelnymi należało utrzymywać post, zrezygnować ze spożywania mięsa i tłustych potraw.

    Udostępnij: