Wydano nakaz aresztowania Putina! By „zapobiec dalszemu popełnianiu zbrodni”

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Został on oskarżony o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Nakaz wydano, aby „zapobiec dalszemu popełnianiu zbrodni”!

  Wydano nakaz aresztowania Putina!

  Nakaz aresztowania Władimira Putina, został wydany w piątek przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Dotyczy on podejrzenia prowadzenia "bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnego przesiedlenia ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.

  ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje aktor z „Plebanii” i „M jak miłość”! Mirosław Kowalczyk miał 65 lat

  Putin ponosi odpowiedzialność za zbrodnie wojenne

  W komunikacie Międzynarodowego Trybunału Karnego możemy przeczytać:

  Zbrodnie miały zostać popełnione na okupowanym terytorium Ukrainy co najmniej od 24 lutego 2022 roku. Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione zbrodnie, za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi i/lub za pośrednictwem innych osób oraz za brak właściwej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili do ich popełnienia, a którzy podlegali jego rzeczywistej władzy i kontroli, zgodnie z odpowiedzialnością zwierzchnika.

  Współodpowiedzialną wymienionych zbrodni MTK uznał Mariję Lwową-Bełową - pełnomocnika ds. praw dziecka. Jej nakaz aresztowania został wydany na podstawie tych samych zarzutów, które przedstawiono prezydentowi Rosji.

  „Sprawiedliwość zatoczyła koło”

  Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji, odniósł się do tej decyzji:

  Pochwalam decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazów aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej. Przestępcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za kradzież dzieci i inne międzynarodowe nadużycia. (…) Teraz, jeśli Putin opuści Rosję, zostanie aresztowany.

  Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin napisał na Twitterze:

  Teraz, jeśli Putin opuści Rosję, zostanie aresztowany i przekazany MTK. Światowi przywódcy zastanowią się dwa razy, zanim uścisną mu dłoń lub usiądą z Putinem przy stole negocjacyjnym. To kolejny jasny sygnał dla świata, że rosyjski reżim jest zbrodniczy.

  Rosja reaguje na nakaz aresztowania „To nie ma znaczenia”

  Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zareagowała na nakaz aresztowania Putina:

  Orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają żadnego znaczenia dla naszego kraju, także z prawnego punktu widzenia.

  Udostępnij: